ویروس بیماری کرونا

بیماری جدید کرونا

سازمان بهداشت جهانی از کشف ویروسی جدید خبر داد که عامل عفونی خطرناکی در دستگاه تنفسی است. این ویروس تقریبا شبیه ویروس بیماری سارس است که در سال 2003 در جهان شیوع پیدا کرد و جان بسیاری را گرفت.

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری میتوان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد، اما تاکنون واکسنی برای جلوگیری از ابتلای به آن ساخته نشده است.

ویروس کرونا چیست؟ ویروس های کرونا، ویروس هایی هستند که اکثر افراد در طول زندگیشان به آن مبتلا می شوند. ویروس های انسانی کرونا معمولا منجر به بیماری های خفیف تا نیمه شدید شبکه تنفسی  فوقانی می شوند.

ویروس های کرونا بخاطر تیغ های تاج مانند روی سطح آنها به این نام شناخته شده اند و سه زیر گروه اصلی برای ویروس های کرونا وجود دارد، با عنوان آلفا، بتا، گاما و چهارم که به تازگی بوجود امده، با عنوان دلتا.

ویروس های کرونا برای اولین بار در اواسط دهه 60 شناسایی شدند. پنج ویروس کورونا که میتواند افراد را مبتلا کند، عبارتند از: ویروس کورونای آلفا E229، NL63 و ویروس کرونای بتا OC43، HKUI و SARS-CAV ویروس کورونا میتواند به سندرم تنفسی حاد منجر شود.

ویروس های کورونا ممکن است حیوانات را نیز مبتلا کند، اکثر این ویروس های کرونا معمولا تنها یک گونه جانور را مبتلا می کنند از جمله میمون، گربه های هیمالیایی، سگ های راکون، گربه ها، سگ ها و جوندگان.

 • ابتلا به ویروس های انسانی کرونا چقدر شایع است؟ افراد در سراسر دنیا عموما به ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند. البته یک استثنا وجود دارد و آن ویروس سارس SARS-COV است که البته از سال 2004 تاکنون هیچ مورد شناسایی شده از ابتلا به ویروس SARS-COV در هیچ جای دنیا گزارش نشده است.
 • چه کسانی به این بیماری مبتلا می شوند؟ اکثر افراد در طول زندگیشان به این ویروس مبتلا می شوند. احتمال ابتلای کودکان از همه بیشتر است. هر چند در طول زندگیتان ممکن است چندین بار مبتلا شوید.
 • چگونه مبتلا می شوید؟ تاکنون درباره راه های شیوع ویروس های انسانی کرونا مطالعات چندانی صورت نگرفته است، غیر از ویروس SARS با این حال احتمال این وجود دارد که ویروس های انسانی کرونا از یک فرد مبتلا به فردی دیگر، از طریق هوا بوسیله عطسه یا سرفه و تماس نزدیک فردی مانند لمس کردن یا دست دادن انتقال یابد.این ویروس ها ممکن است از طریق لمس اشیا یا سطوح آلوده و سپس تماس با دهان، بینی یا چشم نیز انتقال یابد. در یک مورد، ویروس سارس SARS-COV از طریق مدفوع آلوده منتقل شد، به این صورت که ویروس وارد هوا شده بود و افراد ان هوا را تنفس کرده و مبتلا شده بودند.
 • چه زمانی مبتلا می شویم؟ در امریکا افراد معمولا در فصل های پاییز و زمستان به ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند، هر چند احتمال ابتلا در هر زمان از سال وجود دارد.
 • علائم ویروس کرونا چیست؟ ویروس های انسانی کرونا معمولا منجر به بیماری های موقتی شبکه فوقانی تنفسی خفیف و نیمه خفیف می شود. علائم ویروس کرونا ممکن است شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب باشد. گاهی اوقات این ویروس ها ممکن است منجر به بیماری های تنفسی تحتانی مانند ذات الریه شود. این بیماری در افرادی که عارضه قلبی یا سیستم های ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن شایع تر است. SARS-COV ممکن است منجر به بیماری های شدید شود.
 • چگونه میتوانیم در برابر بیماری کرونا از خود محافظت کنیم؟ در حال حاضر واکسنی برای حفاظت از شما در برابر ابتلا به ویروس انسانی کرونا وجود ندارد. میتوانید از طرق زیر، خطر ابتلای خود را کاهش دهید: دستها را چندین بار در طول روز با آب و صابون بشویید، به چشم ها، بینی و دهانتان دست نزنید، از تماس نزدیک با افراد مبتلا خودداری کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری کرونا چه باید کنیم؟ اگر در اثر ویروس های انسانی کرونا بیمار شدید، میتوانید مانع ابتلای دیگران به این بیماری شوید: هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید، از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کنید، هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان خود را بگیرید، اشیا و سطوح را تمیز و غیرآلوده نگه دارید.
 • بیماری کرونا ما چگونه تشخیص داده می شود؟ میتوان تست های امایشگاهی را برای تایید اینکه آیا بیماری شما در اثر ویروس انسانی کرونا بوده یا خیر، انجام داد. هرچند، این تست ها همیشه استفاده نمی شود، زیرا افراد معمولا علائم بیماری خفیف را دارند، همچنین ممکن است انجام این آزمایش ها تنها به چند آزمایشگاه تخصصی محدود شود. تست های آزمایشگاهی خاص ممکن است شامل موارد زیر باشد: ایزوله نمودن ویروس در کشت سلولی، آزمایش زنجیره ترکیب شده ( PCR ) که کاربردی تر و از لحاظ اقتصادی قابل دسترسی تر است، و آزمایش سرم شناسی برای انتی بادی هایی برای ویروس های انسانی کورونا. نمونه برداری از بینی و گلو بهترین انواع نمونه برداری برای شناسایی ویروس های انسانی کرونا شایع است. آزمایش سرم شناسی نیازمند جمع آوری نمونه های خونی است.
 • آیا درمانی برای بیماری کرونا وجود دارد؟ درمان خاصی برای بیماری هایی که بر اثر ویروس کرونا ایجاد می شود، وجود ندارد. اکثر افرادی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، پس از مدتی، خود، بهبود می یابند، هرچند کارهایی هست که با انجام آن میتوان از علائم خلاصی یافت، مانند: مصرف داروهای مسکن و تب بر ( مراقب باشید، نباید آسپرین را برای کودکان استفاده کنید ) و استفاده از مرطوب کننده های هوای اتاق یا دوش آب گرم برای التیام گلودرد و سرفه.اگر بیمار هستید، باید زیاد مایعات بنوشید، در خانه بمانید و استراحت کنید و اگر نگران علائم بیماریتان هستید، به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • بروز رسانی، تعاریف موردی و راهنمایی : وزارت بهداشت آمریکا CDC همچنان بطور نزدیک با سازمان بهداشت جهانی WHO و سایر نهادهای مربوطه همکاری می کند تا بتوانند بهداشت عمومی که به تازگی توسط موارد گزارش شده آلوده شده به ویروس کورونا به خطر افتاده است، را بشناسند.
 • گروه ویروس کرونای جدید تحت بررسی : موارد مبتلا به ویروس کرونای جدید و مرگ و میرها از اوریل 2012 و مه 2013 طبق آخرین آمار اعلام شده، تا 31 مه 2013 ، در کشور فرانسه دو نفر به کرونا مبتلا شده اند که یک نفر از این دو نفر جان باخته است. همچنین در اردن نیز دو نفر مبتلا گزارش شده که هر دو آنها کشته شده اند. در قطر و تونس نیز چهار نفر به این ویروس مبتلا شده اند. بیشترین آمار مبتلایان مربوط به شکور عربستان با 38 نفر مبتلا و 21 کشته است. در انگلیس نیز سه مورد ابتلا و یک مورد مرگ بر اثر کرونا گزارش شده و علاوه بر آن، در امارات متحده عربی نیز یک مورد ابتلا و یک مورد مرگ گزارش شده است.

در مجموع، تاکنون 50 نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده اند و 27 نفر از آنها جان خود را بر اثر ابتلای به کورونا از دست داده اند.

اولین گروه متشکل از دو مورد که هر دو منجر به مرگ شد، در آوریل 2012 در نزدیکی عمان پایتخت اردن روی داد، نمونه های گرفته شده از این دو نفر که آزمایش ان در بازاندیشی برای ویروس کرونای جدید، مثبت بود، ذخیره گردید. این گروه، مبتلایان از کارکنان بیمارستان را نیز شامل می شد.

دومین گروه در اکتبر 2012 در عربستان سعودی رخ داد. از چهار نفر از اعضای یک خانواده، بیماری سه نفرشان با تست های ازمایشگاهی تایید شد و دو نفر از آنها جان سپردند.

در فوریه 2013، گروه سوم از سه عضو یک خانواده، در انگلیس شناسایی شد. آزمایش های هر سه نفر در مورد ویروس کرونای جدید مثبت بود که از آن میان دو نفر جان سپردند و یک نفر پس از پشت سر گذاشتن یک بیماری خفیف تنفسی بهبود یافت. این گروه شواهدی مبنی بر انتقال این ویروس جدید بصورت فرد به فرد را نشان داد. همچنین این اولین نمونه ای بود که ما را با بیماری خفیف ایجاد شده در اثر ابتلا به ویروس کرونای جدید آشنا کرد.

چهارمین گروه در میان دو تن از اعضای خانواده، در فوریه 2013 در عربستان سعودی رخ داد. یک نفر از آنها جان سپرد و دیگری بعد از پشت سر گذاشتن یک بیماری خفیف تنفسی بهبود یافت.

در مه 2013، پنجمین گروه در عربستان سعودی گزارش شد که از ابتدا با تجهیزات یک مرکز درمانی در ارتباط بود. حداقل یکی از دو مورد در اثر تماس با خانواده بود. گزارش شد که حداقل دو نفر از آنها با افراد مبتلا در تجهیزات مراکز درمانی، در ارتباط نبودند. دو تامین کننده خدمات درمانی در این گروه، پس از مراقبت از بیمارانی که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بود، آلوده شدند. جمعا 22 نفر در گروه گزارش شد که 10 نفر از آنها در اثر بیماری از بین رفتند.

ششمین گروه از دو مورد گزارش شده در مه 2013، یک نفر بعد از هم اتاق شدن با اولین فردی که در کشور مبتلا شده بود. در بیمارستان به این بیماری دچار شد. مورد اول چندی پیش از ابتلا به بیماری از امارات متحده عربی بازگشته بود.

شواهدی مشخصی مبنی بر انتقال فرد به فرد وجود دارد که احتمالا شامل حالت های مختلف انتقال از جمله انتقال قطرات ریز و تماس می شود اما لازم است مطالعات بیشتری صورت گیرد تا خطرات، بهتر شناسایی شوند. تاثیرگذاری انتقال فرد به فرد بخوبی مشخص نشده است.

منشا و مسیر انتقال ویروس کرونا همچنان در حال بررسی است. توالی ژنتیکی تاکنون نشان داده که این ویروس بسیار به ویروس کرونای شناسایی شده در خفاش شبیه است.

ارایه درگاه پرداخت بانکی ePayBank.ir  برای مراکز درمانی و بیمارستانها و پزشکان متخصص

ارایه خدمات درج  آگهی ، تبلیغ ، نیازمندی خدمات و تجهیزات درمانی در MyCityAd.ir