زمان خرید یا فروش سهام

نكته مهم در مورد زمان خرید یا فروش سهام

بعد از اینكه تصمیم گرفتید سهام شركتی را خریداری كنید یا آنرا بفروشید نكته بعدی آن است كه  زمان این كار را مشخص كنید.مثلا اگر تصمیم گرفتید ، تعدادی سهام خریداری كنید ، اگر زمانی كه قیمت در اوج خود است اقدام به خرید كنید، این كار ،معقول نیست چون با اندك نوسان،قیمت سهام پایین می آید و معلوم نیست دقیقا چه زمانی رشد می كند؟

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای خرید و فروش محصولات و خدمات اینترنتی همچنین در مورد فروش سهام وقتی قیمت ها پایین است ، اقدام به فروش نكنید زیرا متضرر می شوید. بنابراین طبق اصول، اقدام به انتخاب سهام كنید .تنوع و سبد سهام داشته باشید و مهمتر از آن به زمان مناسب برای خرید و فروش دقت نمایید. معمولا وقتی قیمت سهام شركت پایین است ، زمان مناسبی برای خرید است .در مورد پایین آمدن قیمت سهام نیز دقت كنید زیرا ممكن است باز هم پایین تر بیاید. همچنین وقتی قیمت سهام شركت بالاست، دقت كنید چون ممكن است قیمت سهام شركت بازهم بالاتر رود. ****

۱- دریافت كد بورسی :

برای شروع به سرمایه گذاری در بورس نیاز به كد معاملاتی دارید . كد معاملاتی شما یك كد واحد است كه به وسیله آن در سامانه اطلاعاتی بورس شناسایی می شوید . برای ایجاد كد باید یك برگه كپی شناسنامه به همراه كپی كارت ملی خود را به یكی از كارگذاران تحویل بدهید. پس از اینكه مشخصات شما در سیستم ثبت شد ، با مراجعه به شركت كارگزاری (معمولا دو روز كاری بعد) از كد معاملاتی خود آگاه خواهید شد.

ایجاد كد بورسی كه كد معاملاتی یا كد سهامداری نیز به آن می گویند رایگان بوده و كارگزاران برای این كار دستمزدی از شما دریافت نخواهند كرد. كد معاملاتی شما از سه حرف اول نام خانوادگی شما ” باشد ، كد

محمدی به علاوه یك عدد ۵ رقمی تشكیل می شود . مثلا اگر نام خانوادگی فردی ” محم ۰۰۰۰۱” باشد.

بورسی وی ممكن است “ با دریافت این كد می توانید شروع به سرمایه گذاری نمایید.

۲- پركردن فرم درخواست خرید

فرمی كه در اسلاید بعدی مشاهده می فرمائید ، درخواست خرید می باشد . پس ازانتخاب شركت و مراجعه به شركت كارگزاری و واریز وجه به حساب شركت نوبت به پركردن درخواست خرید میرسد.  در قسمت اول این فرم، مشخصات شناسنامه ای خود را به همراه كد ملی ، آدرس ، شماره تلفن و كدمعاملاتی می نویسید.در بخش بعدی نام شركت یا شركتهای مورد نظر برای خرید را به همراه تعداد سهام مورد درخواست و مبلغ سرمایه گذاری درج نمایید. سپس با علامت گذاشتن در یكی از چهارگوش های حق تقدم یا سهام مشخص می كنید كه در نظر دارید كارگزار شما برایتان سهام خریداری كند یا حق تقدم سهام را؟ سپس شماره فیش بانك و مبلغ واریزی و نام بانك را نوشته ، برگه را امضا نمایید و به مسئول سفارش های شركت كارگزاری تحویل دهید.

.

3-پر کردن فرم درخواست فروش

پس از اینكه تصمیم به فروش سهام خود می گیرید باید با برگه سهم و شناسنامه خود به یك شركت كارگزاری مراجعه نمائید . همانند درخواست خرید در ابتدا مشخصات شناسنامه ای خود را به همراه كد ملی ، آدرس ، شماره تلفن و كدمعاملاتی می نویسید.در بخش بعدی نام شركت یا شركتهای مورد نظر برای فروش را به همراه تعداد سهام مورد درخواست درج نمایید. سپس با علامت گذاشتن در یكی از چهارگوش های حق تقدم یا سهام مشخص می كنید كه در نظر دارید كارگزار شما برایتان سهام شركت را بفروشد یا حق تقدم سهام را؟

بعد از آن شماره حساب بانكی خود را در بخشی كه در فرم برای ان در نظر گرفته اند بنویسید تا مبلغ ریالی فروش به حساب شما واریز شود . در آخر برگه را امضا نموده ، و به مسئول سفارش های شركت كارگزاری تحویل دهید.

پس از آنكه در خواست خرید و فروش شما تكمیل شد ، در زمان مقتضی به سیستم معاملات بورس وارد می شود و بنا به درخواست در صف خرید یا فروش قرار می گیرد . توجه داشته باشید كه صف خرید به صورت صعودی به نزولی و صف فروش به صورت نزولی به صعودی مرتب می شود .

در ابتدای این دو صف هرگاه قیمت ها باهم یكسان شده ، تطابق پیدا كند ، معامله در چند ثانیه صورت می

گیرد .

انتقال سفارش مشتری به رایانه

ورود دستور توسط کارگزار به رایانه

تشکیل صف های خرید و فروش

ترتیب قرار گرفتن در صف

خرید: برحسب قیمت (نزولی)

فروش: برحسب قیمت (صعودی)

انجام معامله

قیمت ابتدای صف خرید برابر

قیمت ابتدای صف فروش

پس از اینكه معاملات انجـام شـد، معمـولا در فاصـله یـك روز كـاری، اعلامیه خرید و فروش و سپس سند سهام صادر می شود .