دات نت نیوک

یکی از اهداف اصلی این نوشتار، آشنا کردن طراحان وب با سیستم های مدیریت محتوایی هست که به دلیل عدم تبلیغات قوی، متاسفانه با وجود کارایی بالا که دارند، از نگاه ها پنهان مانده اند. در همین راستا در این مقاله قصد داریم یک سیستم مدیریت محتوای قوی که بر بستر Net. برنامه نویسی شده است را به شما معرفی کنیم. این نرم افزار چیزی جز DotNetNuke نیست! در ادامه با همه چیز این سیستم مدیریت محتوا آشنا خواهید شد 🙂

قابلیت استفاده و ارایه درگاه پرداخت بانکی ePayBank.ir برای تمامی سیستم های مدیریت محتوا

در صورتیکه میخواهید سایت خود را که بر پایه سیستم مدیریت محتوا می باشد تبلیغ کنید میتوانید براحتی به سایت آگهی و تبلیغات نیازمندی آگهی شهر من بنشانی MyCityAd.ir مراجعه نمایید و سپس بر روی دکمه ثبت آگهی کلیک نمایید و اطلاعات آگهی و کسب و کار خود را وارد نمایید.

دات نت نیوک چیست؟

دات نت نیوک سیستم مدیریت محتوا ( cms ) است زیرا تمام قابلیت های یک cms را دارا می باشد.

دات نت نیوک یک فریم ورک نیز می باشد زیرا چهارچوبی است که قابلیت های پایه مورد نیاز برای ایجاد و توسعه برنامه های تحت وب را فراهم کرده و علاوه بر آن قابلیت توسعه به شکل دلخواه را نیز دارد. برای مثال با نصب ابزارهایی مثل انواع ماژول ها در این سیستم میتوان علاوه بر استفاده از امکانات پایه دات نت نیوک به کارکردهای خاص مورد نظر دیگری که توسط این ابزارها فراهم می شوند نیز دست یافت.

دات نت نیوک کد باز و رایگان است بنابراین برای تهیه و یا توسعه آن هیچ محدودیتی وجود ندارد.

این سیستم بر مبنای Microsoft .Net framework پیاده سازی شده و به معنی این است که میتوان از زبانهای برنامه نویسی دات نت برای توسعه فریم ورک دات نت نیوک و ابزارهای آن استفاده کرد.

دات نت نیوک از ویژگی ها و قابلیت های قدرتمندی برخوردار است که باعث شده به عنوان بزرگترین اپلیکیشن متن باز بر مبنای پلتفرم مایکروسافت و فناوری دات نت، شناخته شود.

با دات نت نیوک میتوانید کلیه مراحل ایجاد و مدیریت یک وب سایت و محتوای آن را به سادگی تنها توسط یک مرورگر و لاگین در سیستم، بدون درگیر شدن با حتی یک خط برنامه نویسی انجام دهید. خیلی جالبه نه؟! طراحی و ایجاد وب اپلیکیشن بدون برنامه نویسی! در اکثر موارد طراحی وب سایت با دات نت نیوک این امر امکان پذیر می باشد و تنها در مواردی که نیاز به پیاده سازی قابلیت های خاص که ابزارهای آن موجود نباشند، ممکن است نیاز به برنامه نویسی باشد.

ویژگی های دات نت نیوک 

چه ویژگی هایی باعث متمایز شدن فریم ورک دات نت نیوک شده است؟ در ادامه به شرح مختصر این ویژگی ها می پردازیم.

به رسمیت شناخته شده

دات نت نیوک نام و برند تجاری شناخته شده ای در میان جامعه متن باز جهانی می باشد که بوسیله این سیستم بیش از 600000 هزار وب سایت در سراسر جهان پیاده سازی شده و دارای بیش از 5 هزار کاربر و تیم خبره ای از توسعه دهندگان در دنیا می باشد.

نصب و راه اندازی آسان 

همین حالا میتوانید آخرین نسخه دات نت نیوک را زاس ایت اصلی آن و یا آخرین نسخه فارسی و شمسی شده را از این سایت دانلود نموده و با پیروی از دستورالعمل های موجود به سرعت نصب و راه اندازی کنید.

زمان نصب و راه اندازی دات نت نیوک بسیار پایین و سرعت ایجاد و توسعه وب سایت در آن بسیار بالا می باشد و میتوانید به راحتی وب سایت خود را برپا کرده و با نصب ابزارهای مناسب به آسانی ظاهر و کارکردهای سایت را تغییر دهید.

چند زبانگی

دات نت نیوک به سادگی و در مدت کوتاهی میتوانید به هر زبان دلخواه موجود در سراسر دنیا ترجمه کنید.

مبتنی بر تکنولوژی دات نت فریم ورک مایکروسافت

این سیستم بر مبنای پلتفرم مایکروسافت پیاده سازی شده که به شما امکان استفاده از تمام امکانات و ویژگی های اپلیکیشن های ویندوز، استفاده از سرورهای ویندوزی و تیز توسعه دات نت نیوک و یا ابزارهای آن با زبانهای برنامه نویسی دات نت.

فناوری نیز ASP.NET یک بستر برنامه نویسی است که براساس سیستم CLR در چارچوب دات نت کار می کند. این فناوری امکانی را فراهم می آورد تا بوسیله آن برنامه نویس بتواند با استفاده از هر یک از زبان های برنامه نویسی موجود در چارچوب دات نت، صفحات داینامیک و نرم افزارهای تحت وب تولید کند. نسخه اول ASP.NET توانست با فراهم ساختن قابلیت های پیشرفته زبان های برنامه نویسی شی گرا همچون ویژوال بیسیک دات نت و سی شارپ، تحول بزرگی را نسبت به نسل قبلی ASP ایجاد کند. نسخه دوم ASP.NET همان مسیر را با بهبود عملکرد موتور ASP.NET در زمینه مدیریت و توسعه نرم افزار و نیز آسان تر کردن روند برنامه نویسی طی کرده است.

کاربر پسند

کاربران سایت در هر سطحی و با هر میزان دانش فنی که باشند به راحتی و با آموزشی کوتاه میتوانند خود مدیریت بخش های مختلف سایت و نیز محتوای آن را بدون تماس با واحد پشتیبانی انجام داده و تغییرات دلخواه را اعمال کند، که این امر موجب کاهش چشمگیر هزینه های پشتیبانی محصولات و تغییرات بعد از تحویل آنها می شود.

قابلیت توسعه پذیری و گسترش

پلتفرم مدیریت محتوای وب دات نت نیوک یک برنامه کد باز با ساختاری ماژولار می باشد که تغییر کارکردهای سایت در آن با افزودن و یا تغییر ماژولها، و تغییر نحوه نمایش و ظاهر ان نیز با افزودن و تغییر پوسته ها، امکانپذیر می باشد.

بیش از 8 هزار ابزار ( ماژول و پوسته ) از شرکت های تولید کننده مختلف خارجی که طیف گسترده ای از قابلیت های عملیاتی لازم، از یک ماژول html ساده تا ماژول های پیشرفته ای مثل فروشگاه، اخبار و غیره را تحت پوشش قرار می دهند، در فروشگاه های خرید و فروش این ابزارها مانند www.snowcovered.com موجود می باشد و ابزارهای رایگان نیز در سایت www.dnngog.com موجودند.

نسخه جامع ( Community ) دات نت نیوک ( که به همراه سورس کد به زبان VB.Net بهص ورت رایگان در دسترس است ) از ترکیب گلچینی از ابزارهای پایه و پرکاربرد در وب ایجاد شده است که به کمک آنها میتوانید وب سایتهای قدرتمند و مقرون به صرفه ای خلق کنید.

در صورت نیاز به ابزارهای پیشرفته تر، میتوان در کمترین زمان و با هزینه ای معقول ابزار مورد نظر را تهیه کرد. طیف گسترده ای و حتی در صو.رت موجود نبودن ابزار دلخواه در مراکز معرفی شده، برنامه نویسان و طراحان به سادگی و با رعایت قواعدی چند در برنامه نیوسی، میتوانند ابزار دلخواه شما را با هر یک از زبانهای سی شارپ، و یا VB تهیه کنند.

حداکثر مقیاس پذیری

پلتفرم قدرتمند دات نت نیوک این قابلیت منحصر بفرد را دارا می باشد که از تعداد نامحدودی صفحه در هر وب سایت و نیز تعداد نامحدودی پرتال در هر دات نت نیوک نصب شده پشتیبانی کند. بنابراین وب سایت شما چه در اندازه کوچک باشد ویا بزرگ، آماتور باشد یا حرفه ای، دارای ساختاری ساده باشد و یا پیچیده، میتواند به مرور زمان رشد کند بدون نیاز به انتقال آن به cms دیگر.

امنیت

در دات نت نیوک امکان تعریف نقش های مختلف وجود دارد و نیز میتوان گروه های کاربری دلخواه را تعریف کرد و سپس به هر گروه نقش های دلخواه را تخصیص داد و به دنباله آن برای هر بخش از پرتال هرچند که کوچک باشد دسترسی های کاربران را جزء به جزء معین کرد تا هر فرد تنها به بخش هایی از سایت که برای او مجاز است دسترسی ویرایشی داشته باشد.

مقرون به صرفه 

میتوانید با تنها یکبار نصب دات نت نیوک روی یک هاست با یک دیتابیس، تعداد نامحدودی زیرپرتال که هر یک مجزا بوده و بطور مستقل مانند یک وب سایت جداگانه ( حتی با نام دامنه های مختلف ) عمل می کند داشته باشید. این ویژگی فوق العاده موجب کاهش هزینه های تامین هاستینگ می شود.

انعطاف پذیری

برخی cms ها برای هر صفحه وب سایت فایل مجزایی تولید می کنند که به آنها فایل های استاتیک گفته می شود و در هارد دیسک وب سرور ذخیره می شوند. به این علت استاتیک هستند که باید به محض اینکه توسط cms تولید می شوند عینا روی سرور قرار می گیرند. cms های دیگر صفحه را به صورت پویا هنگام دریافت درخواست صفحه در سرور می سازند. در اغلب موارد اطلاعات لازم برای ایجاد صفحه و نیز محتوای آن در یک دیتابیس ذخیره شده و از آن بازیابی می شود.

cms هایی که صفحات را به صورت پویا ایجاد می کنند انعطاف پذیری بالایی در طراحی و فرمت محتوای وب سایت برای نمایش دانرد که دات نت نیوک نیز از جمله این Cms ها می باشد.

امکانات دات نت نیوک

مدیریت اعضا و ثبت نام

یکی از بخش های حرفه ای این پرتال مدیریت اعضاء و ثبت نام کاربران می باشد. بطور پیش فرض 4 روش جهت عضویت اعضاء در پرتال موجود می باشد که توسط مدیر سایت یکی از آنها قابل انتخاب بوده و هر لحظه قابل تغییر می باشد.

  • عضویت در سایت غیرفعال باشد
  • عضویت در سایت توسط مدیر سایت صورت بگیرد، یعنی مدیر سایت بطور دستی کاربر را به سایت اضافه نموده و مشخصات کاربری فرد به آدرس ایمیل او ارسال گردد
  • عضویت افراد تحت کنترل باشد، بدین صورت که پس از تکمیل فرم عضویت توسط کاربر، نامه ای حاوی لینک و کد تاییدیه به آدرس ایمیل شخص ارسال تا نسبت به صحیح بودن آدرس ایمیل کاربران اطمینان حاصل گردد، نهایتا کاربر پس از کلیک بر روی آن لینک فرایند عضویت در سایت را تکمیل می نماید.
  • عضویت برای عموم افراد آزاد بوده و کاربران تنها با پر نمودن فرم ثبت نام، به عنوان یکی از اعضاء سایت شناخته می شود. شما همچنین میتوانید هنگام ثبت نام اعضاء اطلاعات خاصی را از آنها درخواست کنید که تا زمانیکه آن اطلاعات وارد نشوند، عضویت کاربر تکمیل نگردد.

مدیریت خبرنامه و گروه های خبری

یکی دیگر از قسمت های مدیریتی این پرتال، بخش خبرنامه و گروه های خبری می باشد. به کمک این قسمت شما میتوانید اخبار، اطلاعات و یا یک فایل را بصورت ایمیلی از طرف پرتال به اعضاء سایت خود ارسال نمایید. شما میتوانید یک یا چند گروه کاربری خاص ( مثلا گروه خبرگزاران ) را انتخاب نموده تا نامه شما فقط به اعضایی که جزء این گروه می باشند ارسال گردد.

راهنمای جامع و لحظه به لحظه

در صورتیکه با پرتال DotNetNuke کار نموده باشید، حتما ملاحظه نموده اید که هر کجا که فیلدی جهت وارد نمودن اطلاعات باشد و یا مواردی که نیاز به راهنمایی باشد، حتما یک آیکن کوچک به شکل علامت سوال موجود می باشد که با حرکت ماوس بر روی آن و یا کلیک بر روی آن لینک آیکن راهنمایی لازم در مورد آن قسمت ارائه خواهد شد. این راهنما براساس زبان انتخابی تغییر نموده و پاسخگویی سوالات شما در آن مورد خاص خواهد بود.

مدیریت زبان ها

پرتال DotNetNuke بطور کامل با تمامی زبان های دنیا سازگار بوده و تمامی آنها را پشتیبانی می نماید. زبان های مختلف بصورت یک فایل فشرده و به عنوان بسته زبانی قابل اضافه شدن به پرتال بوده و به محض افزودن یک بسته زبانی جدید تمام کنترل های پرتال براساس زبان انتخابی تغییر خواهد نمود، از ویژگی های جالب این پرتال این می باشد که محتوای درون صفحات نیز میتواند براساس زبان انتخابی تغییر نماید. این باعث جلوگیری شدید از افزونگی حجم پایگاه داده خواهد شد که یکی از ویژگی های ممتاز این پرتال محسوب می شود.

تاریخ و تقویم شمسی و میلادی

تمامی قسمت های این پرتال از دو تاریخ شمسی و میلادی به طور کامل پشتیبانی می نماید. همچنین یک تقویم بازشونده درون پرتال تعبیه شده است تا بوسیله آن بتوان براحتی بین روزها ، ماه ها و سالها حرکت نمود و تاریخ مورد نظر خود را انتخاب نمود.

مدیریت اگهی و فروشندگان

یکی از بخش های عمومی سایتهای نسبتا پربازدید، بخش تبلیغات و کسب درآمد از نمایش بنرهای تبلیغاتی مشتریان می باشد. در پرتال dotnetnuke در مورد این موضوع نیز پیش بینی شده است و یک بخش مدیریتی کاملی برای مدیریت اطلاعات شرکت های مختلف آگهی دهنده، نظیر اطلاعات شرکت، تعداد نمایش یک بنر، تعداد کلیک بر روی یک بنر، هزینه نمایش هر بنر و … در نظر گرفته شده است.

معرفی سایت به موتورهای جستجوی گوگل، یاهو، مایکروسافت

به کمک این بخش شما میتوانید به راحتی سایت خود را در موتورهای جستجوی فوق ثبت نموده و ضمن ارائه نقشه سایت SiteMap به این موتورها، آنها را از آخرین وضعیت اطلاعات و صفحات موجود در پرتال خود آگاه سازید. این امر باعث دسترسی سریعتر این موتورهای جستجو به طالاعات سایت شما شده، بنابراین از نتیجه مطلوب تری در جستجوها برخوردار خواهید شد.

بازیابی صفحات و ماژول های پاک شده

هر ماژول و یا صفحه ای که توسط شما پاک شود، عملا از دست نرفته و در محلی به نام سطل بازیابی نگهداری می شود تا در صورت پشیمان شدن از حذف آن مورد قادر به بازگردانی آن باشید. همچنین در صورتیکه نسبت به حذف ان ماژول یا صفحه اطمینان پیدا نمودید میتوانید از طریق همین قسمت، آن مورد را برای همیشه پاک کنید.

مدیریت ظاهر و پوسته سایت Skin

در این پرتال، بخش گرافیکی سایت (پوسته ) بطور کامل از محتوای سایت ( متن ) مجزا می باشد. این بدان معناست که شما میتوانید گرافیک و ظاهر سایت خود را بدون اینکه تاثیری روی عبارات صورت گیرد تغییر دهید. برای مثال محتوای سایت را میتوان به عنوان یک انسان عریان و گرافیک ( پوسته ) ان را به عنوان لباس های مختلف در نظر گرفت. در این حالت یک شخص میتواند لباسهای مختلفی را که هرکدام به طور کامل ظاهرش را تغییر می دهد بپوشد، اما همواره محتوای سایت ( متن ) ثابت و مجزا از بخش گرافیکی ( ظاهر ) سایت می باشد. در حال حاضر 200 پوسته آماده موجود بوده و این رقم روز به روز افزایش می یابد.

امکان بلاک بندی صفحات بطور دلخواه

بنابر نوع طراحی پوسته سایت، قاب هایی Pane درون صفحات تعبیه شده که تنها برای ویرایشگران صفحه قابل نمایش می باشد. این قاب ها مکان هایی هستند که ماژول های شما در آن قرار می گیرند و پیکره کلی یک صفحه را تشکیل می دهند. فرض کنید شما 5 قاب به نام قاب بالاف قاب وسط، قاب راست، قاب چپ و قاب پایین را درون صفحه خود دارید و بنابر تمایل خود ماژول درج متن را در قالب بالا قرار داده، در قاب چپ وضعیت آب و هوا، در قالب وسط ماژول اخبار سایت، در قاب راست ماژول تماس با ما و قاب پایین را خالی می گذارید. در این صورت شما قادرخواهید بود محل قرارگیری ماژولهای خود را براساس سلیقه های شخصی خود تعیین نمایید.

امکان چاپ، ویرایش و مدیریت محتوای هر بلاک 

هر بلاک دارای امکاناتی نظیر چاپ محتوای موجود در آن بلاک، سطح دسترسی به محتوای آن، قاب محل قرارگیری بلاک و تنظیماتی دیگر می باشد.

مدیریت سبک ها از درون سایت

در صورتیکه به پوسته یک سایت دسترسی وجود نداشته باشد و یا در مواردی که نیاز به اعمال تغییر کوچکی در فایل css پوسته باشد، در این حالت شما براحتی قادر خواهید بود تا از طریق خود پرتال کدهای css پوسته را ویرایش نمایید.

ارائه آمار کامل از وضعیت سایت

پرتال dotnetnuke دو قسمت جهت گزارش دهی دارد که یکی از آنها گزارش مربوط به آمار کاربران سایت های لینک دهنده به پرتال و تعداد بازدید یک صفحه طی دوره های زمانی مختلف را در فایل لاگ ذخیره کرده و نمایش می دهد و قسمت دوم مربوط به بخش گزارش عملکرد داخلی پرتال بوده که از هر عملی که درون پرتال انجام شود، گزارش تهیه می نماید. مثلا در صورتیکه شما یک ماژول را درون صفحه ای قرار دهید، اطلاعات مربوط به ماژول، صفحه ای که این ماژول در آن قرار گرفته، کاربری که این ماژول را قرار داده و صحت عملکرد این ماژول درون پایگاه داده پرتال ثبت می شود تا در موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد.

مدیریت ماژول ها

ماژول ها بسته های برنامه ای بوده که هر کدام براساس هدف خاصی برنامه نویسی شده و تحت پرتال کار می کنند و در واقع تمام اطلاعات پرتال توسط ماژول ها ارائه می شوند . پرتال ایرایسان بطور پیش فرض به همراه چند ماژول عمومی نصب می شود و با توجه به هسته قدرتمند موجود، شما قادر هستید در هر زمانی هر ماژول خاصی را درون پرتال نصب و استفاده نمایید و یا رد صورت عدم نیاز به یک ماژول ان را حذف نمایید.

جستجوگر داخلی سایت

پرتال DotNetNuke دارای یک موتور جستجوی داخلی است که تمام اطلاعات موجود در ماژولها هنگام جستجو بررسی می نماید تا نتیجه جستجوی کاملی را ارائه دهد

پشتیبانی کامل از پروتکل SSL

این پروتکل توسط کمپانی NetScape برای اولین بار به منظور انتقال اطلاعات بصورت امن بین دو نقطه در اینترنت تهیه شد و پس از مدتی علاوه بر مرورگر NetScape Navigator و خانواده آن، مرورگر Internet Explorer نیز از آن استفاده کرد. در این روش تبادل اطلاعات میان مرورگر و سایتی که در حال مرور شدن است، بوسیله کلیدهای خصوصی Private key کد می شود و چنانچه در طول مسیر اطلعات شنود شودف قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین بخوبی میتوان از این پروتکل برای کاربردهای تجاری استفاده کرد. در حال حاضر بسیاری از وب سایتها علاوه بر پروتکل معمول http الز SSL نیز حمایت می کنند و شما میتوانید برای دسترسی امن به اطلاعات این سایتها از طریق یک لینک SSL، از https استفاده کنید.

ارایه درگاه پرداخت بانکی ePayBank.ir برای سایتهای مدیریت محتوا همچون DotNetNuke