پیش‌ فروش ساختمان

در صورتیکه رشته تحصیلی شما عمران – عمران یا ساختمان می باشد میتوانید درگاه پرداخت اینترنتی از ePayBank.ir دریافت کنید و جزوات و کتابها و نقشه های پلان های معماری اتوکد خویش یا محاسبات ساختمان با نرم افزارهای مهندسی ETABS,SAFE,SAP را بفروش برسانید.

در صورتیکه در زمینه خدمات ساختمانی فعال هستید میتوانید خدمات خود را در سایت نیازمندیهای آگهی شهر من بنشانی MyCityAd.ir آگهی کنید تا از سراسر ایران برای دریافت خدماتتان  با شما تماس حاصل شود. شما میتوانید با درج آگهی نیازمندی در آگهی شهر من فروش و بازدید سایت خویش را بهبود بخشید.

با درج آگهی ستاره دار در MyCityAd.ir  لیست اول نتایج گوگل دیده خواهید شد. 

آگهی های ستاره دار در MyCityAd.ir برای موتورهای جستجو توسط تیم فنی و پشتیبانی آگهی شهر من  بهینه سازی می شوند و این سبب  می  گردد که آگهی خدمات و محصولات شما در آگهی شهر من به بهترین صورت ممکن معرفی و همچنین آگهی شما در لیست اول یا دوم نتایج Google  ظاهر شود بعنوان مثال اگر کلید واژه زیر را در Google جستجو نمایید متوجه این مطلب خواهید شد.

آموزش ارگ خصوصی :: آگهی درج شده در MyCityAd.ir  در صفحه دوم Google نمایش داده می شود.

آموزش خصوصی ارگ :: آگهی درج شده در MyCityAd.ir  در صفحه دوم Google نمایش داده می شود.

استخدام فافکو :: آگهی درج شده در MyCityAd.ir در صفحه اول لیست نمایش Google دیده می شود.

پس بجای اینکه در سایتهای دیگر آگهی خود را منتشر کنید یکبار در آگهی شهر من آگهی خود را ستاره دار نمایید تا برای همیشه در لیست اول نتایج گوگل ظاهر شوید. سایت آگهی شهر من توسط گروه طراحان آریاکدرز طراحی و برنامه نویسی شده است که دارای رتبه 1 یا 2 در موتور جستجوی Google در زمینه کلید واژه های ( طراحی سایت اختصاصی یا طراحی اختصاصی سایت یا آموزش طراحی سایت اختصاصی )  می باشد. پس آگهی خود را در آگهی شهر من درج نمایید تا در Google دیده شوید.

لایحه پیش‌فروش ساختمان

فصل اول ـ قرارداد پیش‌فروش
ماده 1- هر قراردادی از قبیل بیع، صلح، اجاره به شرط تملیک که در نتیجه آن یکی از طرفین متعهد به ساخت یا تکمیل بنا در زمین معینی باشد که حداقل، مالکِ قسمتی از آن است؛ و یا در ازای انجام تعهد، مالکِ قسمتی از ساختمان می‌شود قراردادِ پیش‌فروش ساختمان محسوب و مشمول مقررات این قانون است.
ماده 2- قرار داد پیش فروش باید مطابق با نمونه مقرر در آئین نامه اجرایی این قانون بوده و در آن به موارد زیر تصریح شود:
1-­ اوصاف و امکانات واحدی که پیش فروش می‌شود مانند مساحت، تعداد اتاقها، شماره طبقه، شماره واحد و نوع مصالح داخل آن، پارکینگ و انباری و نیز مشخصات فنی و معماری ساختمانی که واحد در آن احداث می‌شود مانند موقعیت و مساحت کل عرصه وزیر بنا، تعداد طبقات، نما، نوع مصالح ، سیستم گرمایش و سرمایش، قسمت‌های مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت و شناسنامه هر واحد قید شده و یا عرفاً در قیمت مؤثر می‌باشند.
2- بهای مورد معامله، تعداد اقساط و نحوه پرداخت.
3- مدت قرارداد و دوره تحویل موقت.
4- تعیین تکلیف راجع به خسارات، تضامین و قراردادبیمه ای ، تغییر قیمت و تغییر مشخصات موضوع معامله.
ماده 3- پیش‌فروش و انتقالات بعدی ساختمان باید با تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.
ماده 4- تنظیم قرارداد پیش‌فروش منوط به ارائه مدارک زیر است:
الف ـ پروانه ساخت و شناسنامه مستقل برای هر واحد
ب ـ بیمه نامه مربوط به مسؤولیت موضوع ماده 12 این قانون
ج ـ تأییدیه وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر حداقل ده درصد پیشرفت عملیات ساختمانی
د- گواهی بانک مبنی بر افتتاح حساب موضوع ماده 13 این قانون
تبصره – قرارداد مشارکت در ساخت، از شمول بند «ج» مستثنی می‌باشد.
ماده 5- تنظیم قرارداد پیش‌فروش نزد دفاتر اسناد رسمی بدون پرداخت حق‌الثبت و بدون ارائه گواهی مالیاتی و عوارض شهرداری صرفاً در قبال دریافت حق‌التحریر سند غیر مالی صورت می‌گیرد.
فصل دوم ـ تعهدات طرفین
ماده 6- چنانچه پیش‌فروشنده ظرف مهلت مندرج در قرارداد تعهدات خود را به انجام نرساند مسؤول خسارات وارده به پیش‌خریدار خواهد بود. تمدید مهلت انجام تعهد فقط با تراضی طرفین ممکن است، ولی مانع از دریافت خسارت تأخیر در انجام تعهد نیست.
ماده 7- پیش‌فروشنده باید پس از اتمام بنا نسبت به تهیه گواهی انطباق بنا با قرارداد که حسب مورد توسط مهندس ناظر یا کارشناس مذکور در آئین‌نامه اجرایی این قانون صادر می‌شود اقدام نماید مگر اینکه پیش‌خریدار رسماً این انطباق را تصدیق نماید.
ماده 8- چنانچه در دوره تحویل موقت معلوم شود ضوابط قانونی در احداث بنا رعایت نگردیده یا ساختمان با اوصاف قراردادی منطبق نبوده و یا دارای هرگونه عیبی اعم از مخفی و یا آشکار است، پیش‌خریدار می‌تواند الزام پیش‌فروشنده را به رفع نواقص و انطباق آن با اوصاف قانونی یا قراردادی درخواست نماید یا قرارداد را فسخ یا مطالبه خسارت کند.
ماده 9- پس از اتمام دوره تحویل موقت پیش‌فروشنده ضامن عیوب مخفی موجود در بناست. در صورت وجود عیب پیش‌خریدار می‌تواند الزام پیش‌فروشنده را به رفع عیب درخواست نماید یا عقد را فسخ یا ارش اختیار کند.
ماده 10- در صورتی که مساحت بنا بر اساس صورت‌مجلس تفکیکی، کمتر از مقدار مشخص شده در قرارداد باشد پیش‌خریدار می‌تواند مبلغ پرداختی مازاد را مسترد یا قرارداد را فسخ نماید.
اما چنانچه مساحت بنا بیش از مقدار مشخص شده در قرارداد باشد پیش‌خریدار می‌تواند اضافه مساحت را با پرداخت مابه‌التفاوت به نسبت ثمن معامله تملک نماید یا قرارداد را فسخ کند. در حالت اخیر پیش‌فروشنده حق فسخ قرارداد را ندارد.
ماده 11- در تمامی مواردی که پیش‌‌خریدار قرارداد را فسخ می‌نماید پیش‌فروشنده باید تمام مبالغ پرداختی را بر اساس تغییر شاخص قیمتهای اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در هنگام پرداخت بعلاوه سایر خسارات قانونی به پیش‌خریدار مسترد نماید.
ماده 12- پیش‌فروشندگان و پیمانکاران در قبال خسارات ناشی از عیب بنا و تجهیزات آن و نیز خسارات ناشی از عدم رعایت ضوابط قانونی، در برابر پیش‌خریدار و اشخاص ثالث، مسؤولیت تضامنی دارند و مکلفند مسؤولیت خود را از این جهت بیمه نمایند.
ماده 13- پیش‌فروشنده مکلف است نزد یکی از بانک‌های داخلی حساب بانکی افتتاح نماید. کلیه وجوه پیش‌خریداران باید به آن حساب واریز گردد. بانک مزبور موظف است برای دریافت اقساط از پیش‌خریداران دفترچه اقساطی صادر نماید. سر رسید و مبلغ تمامی اقساط ثمن در این دفترچه قید می‌گردد. پیش‌فروشنده حق وصول مستقیم وجه از پیش‌خریدار را ندارد.
ماده 14- در مواردیکه بانک‌ها به پیش‌خریداران، تسهیلات خرید می‌دهند، وجه تسهیلات از طرف پیش‌خریدار توسط بانک به حساب پیش‌فروشنده واریز و سند مالکیت عرصه و اعیانی احداثی یا ضمانت‌نامه‌های صادره از سوی بانک یا مؤسسات بیمه حسب مورد، رهن یا وثیقه گرفته می‌شود. دستورالعمل اجرایی این ماده توسط بانک مرکزی و با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی تهیه و ابلاغ خواهد شد.
ماده 15- در پیش‌‌فروش ساختمان نحوه پرداخت اقساط ثمن بر اساس توافق طرفین خواهد بود ولی حداقل پانزده درصد از ثمن همزمان با تنظیم سند قطعی قابل وصول خواهد بود و طرفین نمی‌توانند برخلاف آن توافق کنند.
ماده 16- پرداخت هر یک از اقساط ثمن منوط به تأیید پیشرفت کار مطابق شرایط قرارداد توسط مهندس ناظر است مگر آنکه طرفین به نحو دیگری توافق کرده باشند.
ماده 17- هرگاه پیش‌خریدار تعهدات خود را انجام دهد، ولی پیش‌فروشنده پس از اتمام بنا از تنظیم سند رسمی به هر دلیل امتناع نماید، پیش‌خریدار می‌تواند با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ارائه تأییدیه پرداخت تمامی ثمن از بانکی که دفترچه اقساطی را صادر نموده است، به قائم مقامی از طرف پیش‌فروشنده سند انتقال را تنظیم و امضاء نماید.
ماده 18- عرصه و اعیان ساختمان پیش فروش شده و مبالغ واریز شده به حساب بانکی پیش فروشنده تا میزان ارزش طلب پیش‌خریداران، قبل از انتقال رسمی به آنان به نفع پیش‌فروشنده و یا طلبکاران او قابل توقیف و تأمین نیست.
ماده 19- هرگاه قرارداد متضمن شرطی باشد که به موجب آن در صورت عدم پرداخت اقساط ثمن در مواعد مقرر، پیش فروشنده بتواند قرار داد را فسخ نماید ، پس از رسیدن موعد پرداخت و امتناع پیش‌خریدار، پیش‌فروشنده باید مراتب را کتباً به دفترخانه تنظیم کننده سند، اعلام کند، دفترخانه، مکلف است ظرف مهلت دو روز، به پیش‌خریدار اخطار نماید تا ظرف مهلت پنج روز نسبت به پرداخت دین اقدام کند. در صورت عدم پرداخت دین در مهلت مذکور پیش‌خریدار حق فسخ قرارداد را دارد.
ماده 20- پیش‌فروشنده تا قبل از انتقال رسمی، نمی‌تواند بدون رضایت پیش خریدار و یا قائم‌ مقام او موقعیت قراردادی و یا تمام یا بخشی از حقوق خود نسبت به ساختمان پیش فروش شده را به شخص ثالث واگذار نماید. چنین انتقالی غیر نافذ است.
ماده 21- پیش‌خریدار نمی‌تواند بدون رضایت پیش‌فروشنده تمام یا بخشی از حقوق خود نسبت به ساختمان پیش‌خریداری شده را به دیگری منتقل نماید. در غیر این صورت پیش‌خریدار و منتقل‌الیه بطور تضامنی عهده‌دار پرداخت ثمن خواهند بود.
ماده 22- پیش‌فروشنده باید قبل از هرگونه اقدام جهت تبلیغ و آگهی پیش‌فروش در مطبوعات وپایگاههای اطلاع رسانی و سایر رسانه‌های گروهی، مجوز انتشار آگهی را از مراجع ذیصلاح که در آئین‌نامه اجرایی این قانون مشخص می‌شود اخذ و ضمیمه درخواست آگهی به مطبوعات و رسانه‌های یاد شده ارائه نماید. شماره و تاریخ این مجوز باید در آگهی درج و به اطلاع عموم رسانده شود.
مطبوعات و رسانه‌ها قبل از دریافت مجوز یاد شده حق درج و انتشار آگهی پیش‌فروش را ندارند.
فصل سوم ـ سایر مقررات
ماده 23- شهرداریها مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمان برای هر واحد نیز شناسنامه‌ای مستقل و با ذکر مشخصات کامل و مشاعات و سایر حقوق با شماره مسلسل صادر و به متقاضی تسلیم نمایند.
ماده 24- اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی یا اخذ پروانه ساخت، یا افتتاح حساب بانکی یا پیش از پیشرفت عملیات ساختمانی به میزان ده درصد، اقدام به پیش‌فروش ساختمان نمایند و یا بدون اخذ مجوز اقدام به درج آگهی نمایند علاوه بر ردّ مال و اسناد و وجوه به صاحبش و جبران خسارات وارده به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می‌گردند.
ماده25- پیش‌فروشنده مکلف است پس از پایان ساختمان تمامی اقدامات لازم برای انتقال قطعی ساختمان به پیش‌خریدار را از قبیل اخذ پایان کار و تفکیک سند انجام دهد. در غیر این صورت به جزای نقدی معادل مبلغ دریافتی در حق دولت محکوم می‌گردد.
تبصره: جرایم مذکور در این ماده و ماده 24 تعقیب نمی‌شود مگر با شکایت شاکی خصوصی و یا وزارت مسکن و شهرسازی و با گذشت شاکی تعقیب یا اجرای حکم موقوف می‌شود.
ماده 26- مشاوران املاک نمی‌توانند به تنظیم قرارداد پیش‌فروش ساختمان مبادرت ‌نمایند. در غیر این صورت پروانه کسب آنان برای بار اول تا یک سال و برای بار دوم تا سه سال معلق و بار سوم برای همیشه لغو می‌شود.
ماده27- از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، لایحه قانونی حمایت از پیش خریداران واحدهای مسکونی مصوب 17/10/58 و سایر مقررات مغایر ملغی می‌شود.
ماده 28- آئین‌نامه اجرایی این قانون ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب توسط وزارت دادگستری با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت کشور وسازمان ثبت اسناد و املاک تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید./ح40

  • بانک پاسارگاد اینترنت بانک (22)