کم خوابی

کم خوابی بهاری با پرخوابی جبران نمی شود

روز به نیمه نرسیده چشم ها خواب آلود می شود و تمرکز مغز کم، این ویژگی بهار است. این فصل برخلاف اینکه فصل شروع مجدد، شادابی و نشاط است، اما بسیاری از افراد از احساس خواب آلودگی شدید در فصل بهار رنج می برند و تصور می کنند که با خوابیدن بسیار از این رنج خلاصی خواهند یافت. این ویژگی ها را به حساب بیماری نگذارید چرا که احساس سستی و خواب آلودگی به علت تغییر آب و هوا، رویش گل و گیاهان و گرده افشانی در فصل بهار است. کم کم بدن به تغییرات فصلی عادت می کند و خواب آلودگی از تن به در می رود.

یکی از متخصصان در این زمینه می گوید : خواب الودگی نیازی به درمان ندارد و خود به خود خوب می شود. با تغییر آب و هوا و افزایش رطوبت و همچنین افزایش ذرات گیاهی موجود در هوا، رخوت و سستی در بدن افراد ایجاد می وشد. کم خوابی با توجه به افزایش طول روز و کوتاهی ساعات شب در بهار تشدید می شود و پس از مدتی و گذشت حدود 2 ماه از بهار خود به خود خوب می شود.

در واقع ساعت بیولوژیک بدن که با ساعت های طولانی شب تنظیم شده است، در فصل بهار نمیتواند با طولانی شدن روز هماهنگ شود، بنابراین فرد در نخستین مرحله به اختلال خواب از نوع پرخوابی دچار می شود. از سوی دیگر میزان سوخت و ساز بدن با تغییر فصل، تغییر می کند. در فصل زمستان گردش خون در بدن کمتر و خون رسانی به مغز بیشتر می شود اما در فصل بهار گردش خون در اندام ها بیشتر می شود و خون کمتری به مغز می رود، به این ترتیب به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به مغز فرد احساس خواب الودگی بیشتری می کند.

بدن افراد در هماهنگ شدن با تغییرات فصلی متفاوت است، برخی زودتر و برخی دیرتر به شرایط جدید عادت می کنند.

مثلا در افراد مسن یا سفید پوست و یا افرادی که کم خونی و فقر اهن دارند این عارضه بیشتر طول می کشد. خوردن روزی 4 تا 5 عدد خرما، مصرف غذاهای حاوی ویتامین نظیر حبوبات، مصرف مایعات بین 8 تا 10 لیوان در روز و مصرف انجیر و آلو و گیاهان حاوی فیبر و همچنین مصرف خوراکی هایی که حاوی اهن است مانند حبوبات، سبزی ها، گوشت، برگه زردالو، گروه لبنیات مانند ماست و شیر بدون چربی، سبوس گندم و نخود فرنگی در بهبود وضعیت خواب آلودگی افراد بسیار تاثیرگذار است

همچنین خواب عصر در فصل بهار نباید بیش از نیم ساعت باشد و بین شام و زمان خواب باید حداقل 3 ساعت فاصله باشد.

در این فصل خوردن غذاهای گرم و سنگین، یبوست، نداشتن تحرک و فعالیت فیزیکی نیز احساس خواب آلودگی را در افراد بیشتر می کند. خوابیدن زیاد در فصل بهار خستگی را برطرف نمی کند.