کارآفرین موفق

ویژگی های یک کارآفرین موفق کدام اند ؟
درباره کارآفرینی تعاریف زیادی بیان شده است که مهم ترین تعریف را می توان به ژوزف شومپیتر نسبت داد. وی کارآفرینی را ایجاد یک ارزش جدید می داند که می تواند در غالب یک ایده، محصول، روش تولید و یا تامین مواد اولیه جدید باشد.
به طور کلی کارآفرینی خلق یک ارزش است.
کارآفرینی امروزه مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است و بسیاری از کشورها سعی در توسعه این رشته دارند. مدتی است که این رشته و فعالیت در ایران بر سر زبان ها افتاده است. به گزارش دیده بان جهانی کارآفرینی انگیزه جوانان ایرانی در کارآفرینی بسیار بالاتر از دیگر کشورها و حتی بالاتر از کشور آمریکا است. سئوال اینجاست که چرا با این انگیزه بالا تغییر زیادی را شاهد نیستیم؟! چرا هر روزه با بالاتر رفتن سطح علمی جوانان ما دردانشگاه درصد کارآفرینی کاهش یافته است؟! و ما تنها شاهد افرادی هستیم که صف کشیده اند تا شغلی دولتی پیدا کنند ؟!
جواب دادن به این سئولات خود می تواند چندین مقاله باشد و مطمئنا در آینده به آنها خواهم پرداخت.ارایه درگاه پرداخت بانکی ePayBank.ir برای کارآفرینان ایرانی امکانپذیر هست.


در این مقاله می خواهم چند ویژگی و مهارت را که می تواند به ما در بیدار کردن کارآفرین درون مان کمک کند بیان کنم. کارآفرینان دارای ویژگی ها و مهارت های زیادی هستند که من در این مقاله تنها به تعداد اندکی از این ویژگی ها به زبانی ساده اشاره خواهم کرد. مهم نیست که ما در حال انجام چه کاری هستیم! برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، حتما نباید درس کارآفرینی خوانده باشید! بلکه می توانید با توجه به محیط زندگی خود ارزشی جدید را خلق یا کشف کنید. دنیای امروز اطراف ما پر از موقعیت ها و فرصت های طالیی است. فرصت هایی که بسیاری از ما به سادگی از آنها می گذریم. عزیزان دل، کارآفرینان بزرگ ایرانی از فضا نیامده اند! آن ها هم مثل من و شما در این سرزمین زندگی می کنند، آن ها تنها توانستند نگرش خود را تغییر دهند و به اطراف خود با دید متفاوتی نگاه کنند. آن ها تنها یاد گرفته اند که به فرصتها بگویند:«بله،من آماده ام»
ویژگی ها و مهارتهایی که باید به عنوان یک کارآفرین در خود پرورش دهید :
1.سئوال بپرسید :
یکی از مهمترین توانایی هایی که باید بتوانید به عنوان یک کارآفرین موفق در خود ایجاد کنید، توانایی خلق پرسش های درست است.همه ما اهمیت نیروی پرسش را در زندگی به خوبی درک کرده ایم، و خوب می دانیم که گاهی اوقات یک پرسش ساده می تواند ایده و طرز تفکر جدیدی را در ذهن ما ایجاد کند و یا حتی زندگی ما را به کلی تغییر دهد.
به عنوان یک کارآفرین همیشه سعی کنید که نیازهای محیط اطرافتان را پیدا کنید و از خودتان بپرسید که « چطور می توانم این نیاز یا مشکل را برطرف کنم؟ » .گاهی اوقات طرح یک پرسش ساده شما را در ذهن تان به افق های جدیدی میرساند.چند وقت پیش افتخار داشتم که در محفلی در کنار استاد عزیزم دکتر جهانگیری باشم. دکتر جهانگیری خاطره ای را بیان کرده اند که برایتان می نویسم.
ایشان گفتند که یک روز برای کاری به یکی از شهرها رفتند و دیر وقت به آن جا رسیدند، تلفن همراه ایشان شارژ نداشت و ایشان هیچ آدرس دیگری هم نداشتند و تنها راه ارتباطی تلفن همراهی بود که خاموش شده بود، دکتر گفتند در آن لحظه از خودشان پرسیدند که چطور می توانند این نیاز را برطرف کنند؟ و حاصل این سئوال تبدیل شد به شارژرهایی که با فندک اتوموبیل تلفن همراه شما را شارژ می کنند!
2.خالق و نوآور باشید :
یکی دیگر از ویژگی هایی که به عنوان یک کارآفرین باید در خود پرورش دهید.
خالقیت و نوآوری است. اما واقعا خالقیت چیست؟!
لطفا به دنبال کلمات سخت و دهان پر کن برای جواب دادن به این سئوال نباشید.
خلاقیت یعنی این که بتوانید نسبت به زمان حال پیشرفتی ایجاد کنید، یعنی بتوانیدتغییری مثبت و متفاوت خلق کنید. و این کار تنها، تنها و تنها با تمرین ممکن است. افراد زیادی را می بینم که به من می گویند، خلاقیت یک چیز ارثی یا خدادادی است و ما نمی توانیم خلاق باشیم! لطفا این نوع طرز تفکر را از ذهنتان بیرون کنید و فراموش نکنید که این طرز فکر تنها در ذهن انسانهای ناکام جای دارد. خلاقیت کمال اکتسابی است و می تواند از راه های زیادی پرورش یابد. برای پرورش خلاقیت خود می توانید با افراد خالق بیشتر برخورد کنید، بازی های خالقانه انجام دهید، سئوال بپرسید، فیلم ها و انیمیشن های خالقانه ببینید و بسیاری موارد دیگر که خود می تواند یک مقاله باشد. فراموش نکنید که قرارگیری در محیطی خلاق شما را هم خلاق خواهد کرد.
3.بازاریابی و فروش یاد بگیرید :
همیشه در تمامی سخنرانی هایم به مخاطبانم می گویم که بازاریابی و فروش را به خوبی یاد بگیرند. حقیقتی وجود دارد و آن این است که اگر شما بهترین کالا و خدمات را ارائه کنید اما ندانید که آن ها را چگونه بفروشید، قادر نخواهید بود که به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید! اهمیت فروش به قدری است که استیو جابز همیشه اولین ویزیت ها و قراردادها را خودش به انجام می رساند و این کاری است که بسیاری از کارآفرینان موفق و بزرگ انجام داده اند. می توانید فروشندگان و مدیران بازاریابی قدرتمندی در آینده در سازمان خود داشته باشید؛ اما هیچ یک از آن ها نمی توانند مثل خود شما فعالیت کنند. از همین امروز شروع به تحقیق و مطالعه کنید و دانش خود را در حوزه فروش افزایش دهید.
4.مثبت اندیش باشید و به خودتان ایمان داشته باشید :
مثبت اندیشی برای دستیابی به موفقیت در دنیای امروز اهمیت بسیاری دارد.
روزی که همه انسانها بتوانند به اهمیت مثبت اندیشی پی ببرند مطمئنا ما جهان متفاوتی خواهیم داشت و مرحله جدیدی در زندگی انسان ها شروع خواهد شد.مغز و ذهن شما دارای نیرویی خارق العاده ای می باشد و با تجسم خالق و تالش می توان به موفقیت های زیادی در زندگی دست یافت. ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن قوانین زیادی وجود دارد. یکی از این قوانین قانون جذب است. زمانی که به راستی در زندگی هدفی مشخص می کنید و به دنبال آن می روید، تمامی جهان دست در دست هم خواهند داد تا شما به هدفتان برسید. من همیشه خدا را بخاطر درک کردن و شناختن این قانون در سن 13 سالگی و تغییر زندگی ام شکر کرده ام. به این جمله ناپلئون هیل ایمان بیاورید که می گوید «شما همانی هستید که می اندیشید. »
این که نگرش و طرز فکر شما میتواند زندگی آینده تان را تحت الشعاع قرار دهد،یکی از مهم ترین کشفیات و حقایقی است که انسان در زندگی به آن پی برده است.تصمیم با خودتان است و شما مسئول زندگی خودتان و طرز فکرتان هستید.
همین الان می توانید بگویید که سرمایه کافی برای شروع یک ایده را ندارید و صدها بهانه دیگر پیدا کنید و یا می توانید مثل تمامی کارآفرینان خودساخته ایرانی با ایمان به خود، توکل به خداوند، تلاش و پشتکار در زندگی به اهداف خودتان برسید. با تمام وجود و انرژی تان پیش بروید.جهان به تالشهای شما پاسخ خواهد داد، نه به آرزوهایتان. ایمان داشته باشید.یکی از دوستان من سال ها پیش، قبل از اینکه کسب و کار خود را شروع کند و درآمدی داشته باشد، برای خود حسابدار و چند پرسنل دیگر استخدام کرد، امروز او یکی از کارآفرینان موفق کشور است که به خارج از کشور هم صادرات دارد. وقتی با او حرف می زدم به من می گفت که نیروی ایمان، مثبت اندیشی و پشتکارش او را به اینجا رسانده است.
قدم اول را بردارید،شاید قدم اول امروز شما آینده ای طلایی را برایتان رقم بزند…
شاد باشید، لبخند بزنید و زندگی کنید.