خدمات پست بانک

نگاهی به تاریخچه تاسیس و سیر تحول پست بانک ایران

ضرورت ارائه ی خدمات بانکی در سطح کشور به ویژه شهرهای توسعه نیافته و روستاهای دورافتاده، تامین نیازهای پولی و بانکی مردم و کاهش تردد روستائیان عزیز جهت دسترسی به خدمات بانکی و جلوگیری از اتلاف وقت هموطنان و توسعه نقاط دسترسی انان به خدمات بانکی سبب شد تا مجلس شورای اسلامی به موجب مصوبه مورخ 21 شهریور سال 1374 ماده واحد تاسیس پست بانک ایران را مورد تایید قرار دهد تا این بانک فعالیت خود را از اول دی ماه سال 1375 به طور رسمی آغاز کند. همچنین در جلسه شماره 1021 شورای پول و اعتبار، پست بانک ایران به عنوان یک بانک دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجاز به انجام تمامی فعالیتهای بانکی بوده و به رسمیت شناخته شد. هم اکنون این نهاد نوپا و نواندیش در آغاز دومین دهه تلاش و فعالیت خویش با افتتاح و راه اندازی 14 هزار و 500 شعبه و دفتر خدمات بانکی شهری و روستایی که همگی متصل به شبکه بانکی شتاب هستند، به عنوان گسترده ترین شبکه بانکی انواع خدمات نوین بانکی را به هموطنان فهیم کشور ارائه می کند و به یاری خداوند متعال تا پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور تعداد این دفاتر به رقم 20 هزار نقطه تماس خواهد رسید.

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای درخواست پذیرندگی کاربران و وب مستران ایرانی

درج تبلیغات شرکتی ، سازمانی ، شخصی ، تجاری ، بانکی ، استخدامی در سایت آگهی ، تبلیغات نیازمندی آگهی شهر من بنشانی MyCityAd.ir پذیرفته می شود.

حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز

حساب قرض الحسنه، سپرده ای است که از طرف افراد (حقیقی / حقوقی ) به عنوان سپرده قرض الحسنه پس انداز به بانک واگذار می شود تا جهت رفع نیازهای مالی اشخاص مصرف شود. از ویژگی های مهم این حساب شرکت در قرعه کشی و بهره مندی دارنده حساب از انواع جوایز نقدی و غیرنقدی است. بر همین اساس با تاسیس صندوق قرضالحسنه پس انداز پست بانک ایران، افتتاح این نوع حساب در چارچوب مقررات بانک مرکزی از طریق این صندوق در شعب و دفاتر خدمات بانکی در سراسر کشور انجام می شود.

حساب قرض الحسنه ویژه :

حسابی است که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی افتتاح می شود و طبق نظر صاحب حساب مبلغ موجودی حساب به صورت قرض الحسنه به اشخاص حقیقی و موسسات خیریه و عام المنفعه در قالب تسهیلات اعطا می شود.

حساب قرض الحسنه وجوه خرد روستایی

این حساب ویژه افراد معرفی شده به صندوق تامین مالی هرد روستایی در دفاتر است که به منظور پرداخت وام قرض الحسنه جهت رفع نیازهای ضروری، اشتغال زایی و کارآفرینی روستاییان است.

حساب سپرده قرض الحسنه جاری

حساب قرض الحسنه جاری، حسابی است که به موجب قرارداد منعقده بین پست بانک و مشتری حقیقی یا حقوقی افتتاح می شود. مشتری با افتتاح این حساب وجوهی را به صورت قرض الحسنه نزد پست بانک ایران به امانت سپرده و در هر زمان میتواند از طریق صدور چک مبلغ دلخواه را از حساب خود برداشت یا به دیگری واگذار نماید. پرداخت لحظه ای و دریافت وجوه آنلاین چک ها در سراسر کشور از مهمترین ویژگی حساب جاری پست بانک ایران است. ضمنا مشتریان میتوانند حساب جاری صرفا با کارت افتتاح نموده و نسبت به انجام عملیات بانکی از این حساب خود اقدام نمایند.

حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت

سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت به سپرده های کمتر از یکسال اطلاق می شود که ملاک محاسبه و پرداخت سود به سپرده های مذکور حداقل مانده در روز است. مشروط بر اینکه حداقل سپرده برای بار اول 30 روز متوالی نزد بانک باقی بماند.

حساب سپرده سرمایه گذاری بلند مدت

سپرده سرمایه گذاری بلند مدت، سپرده ای است که حداقل برای مدت یکسال و حداکثر برای 5 سال باقی بماند و مبلغ سپرده از مبلغ تعیین شده برای افتتاح کمتر نباشد و بانک استرداد اصل سپرده را طبق قرارداد تعهد می نماید.

چک بانکی

چک بانکی یا چک تضمین شده، عبارت است از چکی که بنابه درخواست مشتریان توسط شعب پست بانک ایران عهده سایر شعب پست بانک یا شعب سایر بانک ها و بالعکس صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک عامل ( صادرکننده ) تضمین می شود.

چک بانک مرکزی

عرضه و پذیرش تمامی چک پول های بانک مرکزی از طریق شعب این بانک امکان پذیر می باشد.

فروش اوراق مشارکت و گواهی سپرده

پست بانک ایران در راستای اجرای مصوبه های شورای پول و اعتبار، هیات وزیران، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر مراجع قانونی و براساس مجوزهای صادره به عنوان بانک عامل از طریق شعب منتخب اقدام به فروش اوراق مشارکت مینماید. اوراق گواهی سپرده با نام و یا بی نام است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و برای تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح های عمرانی – انتفاعی دولت از طریق عرضه عمومی واگذار می گردد.

ضمانتنامه های ریالی

عقد ضمان یا ضمانتنامه : عبارت است از عهده گرفتن مالی که بر ذمه دیگری است. پست بانک ایران در هر فعالیتی که منع قانونی نداشته باشد نسبت به صدور ضمانتنامه در قبال اخذ وثیقه ( سفته،برات، کالا، مستغلات، اوراق بهادار و … ) اقدام نموده و پرداخت دیون و یا انجام تعهداتی را که برعهده مشتریان است را ضمانت می نماید. انواع ضمانتنامه :

 • ضمانت نامه شرکت در مناقصه یا مزایده
 • ضمانت نامه حسن انجام تعهد یا حسن انجام کار
 • ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان
 • ضمانت نامه پیش پرداخت ( استرداد پیش پرداخت )
 • ضمانت نامه های گمرکی
 • ضمانت نامه های متفرقه

اعتبار اسنادی داخلی – ریالی

اعتبارات اسنادی داخلی (ریالی) نوعی شیوه پرداخت و یکی از خدماتی است که بانک به درخواست متقاضی و به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات از یک فروشنده / ذینفع داخلی و به نفع وی صادر می نماید. اعتبارات اسنادی داخلی میتواند به صورت نقد (دیداری) یا مدت دار (نسیه) صادر شود. بانک با گشایش اعتبار اسنادی داخلی میتواند تمام و یا بخشی از تسهیلات لازم به منظور خرید و یا سفارش ساخت کالا و یا انجام خدمات را به یک فروشنده/تولیدکننده (ذینفع) داخلی پرداخت نماید.

پرداخت حقوق

شرکتها، سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی میتوانند در صورت عقد قررداد و بهره مندی از امکانات گسترده پست بانک ایران، حقوق کارکنان خود را نیز به سهولت پرداخت کنند. مزایای عمده این خدمت عبارتند از :

 • امکان پرداخت حقوق از طریق حساب های پست بانک
 • امکان پرداخت حقوق از طریق پست بانک کارت در کلیه شعب
 • پرداخت حقوق در نشانی ( محل سکونت، محل کار)

خدمات ارزی

پست بانک ایران با مجوز بانک مرکزی ج.ا.ا نسبت به ارایه خدمات ارزی با بهره مندی از شبکه بین المللی سوئیفت ( شبکه جهانی مخابرات مالی بین المللی ) در کوتاهترین زمان اقدام به خدمات ذیل مینماید.

 • خرید و فروش ارز
 • صدور بروات اسنادی
 • حواله ارزی
 • افتتاح حساب ارزی
 • گشایش اعتبار اسنادی

اعطاء انواع تسهیلات در قالب عقود اسلامی

پست بانک ایران در چارچوب نظام بانکداری اسلامی و براساس قانون عملیات بانکی بدون ربا و به منظور تامین تمام یا بخشی از نیازهای افراد نسبت به اعطاء انواع تسهیلات در قالب عقود اسلامی به شرح ذیل مبادرت می نماید:

 • تسهیلات فروش اقساطی
 • جعاله تعمیر مسکن
 • مضاربه
 • وام قرض الحسنه
 • مشارکت مدنی
 • اجاره به شرط تملیک
 • سلف
 • خرید خودرو
 • خرید دین
 • کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه و سایر تسهیلات

دریافت وجوه قبوض مصرفی

در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان و تسهیل در امر دریافت وجوه، پست بانک ایران به نمایندگی از سازمانهای ذیربط اقدام به ارایه خدمت قبول و دریافت وجوه تمامی قبوض سازمان ها مینماید. با ارائه این خدمت تمامی مشتریان میتوانند قبل از انقضای آخرین مهلت پرداخت با یکی از روش های ذیل، نسبت به پرداخت وجوه قبوض مصرفی خود اقدام کنند:

 • استفاده از دستگاه خودپرداز ATM
 • پرداخت اینترنتی
 • تلفنبانک
 • استفاده از دستگاه کارتخوان POS
 • استفاده از دستگاه کیوسک
 • استفاده از دستگاه PinPad
 • پرداخت از طریق USSD

سامانه پایا ( پروژه اتاق پایاپای خودکار) ACH

سامانه پایا جهت مبادلات الکترونیکی پولی بین بانکی انبوه در نظر گرفته شده و رکن اصلی انتقال وجه بین بانکی در کشور را تشکیل میدهد. این سامانه دستور پرداخت های متعدد را از طرف بانک ها دریافتف پردازش و برای کارسازی به حساب های مقصد ارسال مینماید. در سامانه پایا قابلیت پرداخت حقوق و مستمری، پرداخت الکترونیکی اقساط تسهیلات و پرداخت سود سهام اوراق بهادار و … را دارد . سامانه پایا برای انتقال وجوه حداکثر سقف 15 میلیون تومان استفاده می وشد.

انتقال وجه از طریق سامانه های ساتنا و سحاب

ساتنا ( سامانه تسویه حساب ناخالص آنی) : سامانه ای که امکان انتقال وجه از حساب بانکی یک مشتری به حساب بانکی وی یا دیگری در سایر بانکهای عضو شبکه شتاب فراهم می اورد. تمامی بانکهای عضو میتوانند با استفاده از این سامانه وجوه را به صورت آنی از حساب خود به حساب تسویه اعضای دیگر انتقال دهند. این سامانه برای انتقال وجوه بالاتر از 15 میلیون تومان مورد استفاده قرار می گیرد.

سحاب ( سامانه حواله الکترونیکی بین بانکی): سامانه ای است که امکان انتقال آنی وجه را از کارت بانکی یک مشتری به کارت بانکی وی یا دیگری در سایر بانکهای عضو شتاب را فراهم می نماید.

ارایه خدمات از طریق دفاتر خدمات بانکی شهری و روستایی

در راستای سیاست خصوصی سازی بخش های دولتی و کاهش تصدی گری دولت، تشکیلاتی تحت عنوان دفاتر خدمات بانکی شهری و روستایی براساس مجوز صادره از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شد که در حال حاضر این دفاتر مجاز به ارایه قسمتی از خدمات ارتباطی در بخش های مخابرات، پست و پست بانک ایران می باشند. با توجه به گستردگی دفاتر مذکور در سراسر کشور و راه اندازی دفاتر ICT روستایی برخی از خدمات پست بانک نظیر: حساب قرض الحسنه پس انداز، خدمات حساب جاری، حساب قرض الحسنه وجوه خرد روستایی، خدمات حساب پس انداز کوتاه مدت و بلند مدت، دریافت و پرداخت به نمایندگی از طرف شرکتها و سازمانها، اعطای انواع تسهیلات در قالب عقود اسلامی، پرداخت حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی، پرداخت حقوق مددجویان کمیته امداد امام خمینی ، پرداخت سود سهام و یارانه، فروش نهاده های کشاورزی، افتتاح حساب برای دهیاری ها، شورای اسلامی روستاها، تعاونی های روستایی و دامداران، تفاهمنامه کاری با موسسات مالی و اعتباری از قبیل : صندوق مهر امام رضا (ع) به منظور پرداخت تسهیلات ازدواج، ثبت نام آزمون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دریافت وجوه مربوط به قبوض تلفن، آب و برق و گاز ، فروش بیمه نامه و ارائه خدمات الکترونیکی از طریق دستگاههای ATM,PinPad,POS، اینترنت بانک ، موبایل بانک، USSD، فروش کارت شارژ همراه اول، ایرانسل، رایتل ، قبول و وصول چک، دریافت اقساط تسهیلات در این دفاتر ارایه می شود.