راههای ورود به بورس

راههای ورود به بورس

۱- سرمایه گذار خود به تحلیل بازار پرداخته و سهام مورد نظر خود را انتخاب کند.

۲- با استفاده از مشاور مالی سهام مورد نظر خود را انتخاب کند.

۳- از راهنمایی کارگزار برای انتخاب سهام استفاده کند.

۴- سهام سبدهای سرمایه گذاری را خریداری کند.

۵-برگه های صندوق مشاع سرمایه گذاری

۶- سهام با اختیار معامله

روشهای  تحلیل اوراق بهادار

 الف- تکنیکال

 ب- بنیادی

 ج- تئوری نوین پورتفوی

تحلیل گران بنیادی چه کسانی هستند؟

تحلیل گران بنیادی متخصصینی هستند،که دیدگاهی بنیادی(مبتنی بر مدیریت وقدرت شرکت وسایر نیروهای غیر اقتصادی )را در ارزیابی سهام وتخمین قیمت بنیادی سهام ، به کار می گیرند.  تجزیه وتحلیل بنیادی، عبارت است از بررسی علمی عوامل اساسی وبنیادی تعیین کننده ارزش سهام.  تحلیل گر بنیادی به بررسی دارایی ها، بدهی ها ، فروش ، ساختار بدهی ها، محصولات، سهم بازار ،  ارزیابی مدیریت بنگاه ومقایسه آن با رقبا می پردازد ودر نهایت ارزش ذاتی سهام را تخمین می زند.  ابزار تحلیل گربنیادی عبارت است از نسبت های مالی که از ترازنامه شرکت وحساب سودو زیان طی چند سال به دست می آید. تحلیل بنیادی در تحقق اهداف بلند مدت در رشد سهام موثرتر است تا در تعیین نوسانات کوتاه مدت قیمت سهام.

تحلیل گران فنی چه کسانی هستند؟

بر خلاف تحلیل گران بنیادی، تحلیل گران فنی(تکنیکال)، کسانی هستند که اعتقاد دارند قیمت اوراق بهادار کاملا توسط نیروهای عرضه وتقاضای اوراق بهادار تعیین می شود، در عین حال که عوامل موثر برعرضه وتقاضا در جای خود می تواند واقعی ، قابل مشاهده ویا ذهنی باشد. علاوه بر این تحلیل گران فنی اعتقاد دارند ، که با وجود نوسانات هر روزه ، قیمت سهام ازالگوی مشخصی پیروی می کند و برای دوره های طولانی بدون تغییر باقی می ماند . تکنیکال ها یا چارتیست ها در آنالیزهای خود از نمودار(چارت ها ) بهره می گیرند

پرتفوی چیست و چه مزایایی دارد؟

پرتفوی یعنی مجموعه یا سبدی از اوراق بهادار. به طورکلی سرمایه گذاری در مجموعه ای از اوراق بهادار یا پرتفوی ، بسیار کارامدتر از سرمایه گذاری در یک سهم می باشد. چون با افزایش تعداد سهام در سبد سرمایه گذاری ، ریسک مجموعه کاهش می یابد. علت کاهش ریسک تاثیرات مختلفی است که شرکت های سرمایه پذیر از شرایط متفاوت اقتصادی سیاسی و اجتماعی می پذیرند ، به عنوان مثال وقوع جنگ می تواند برای دو یا چند شرکت نتایج متضادی در بر داشته باشد . فرض کنید سهام دو شرکت تولید کننده دارو و پتروشیمی در سبد سهام شما باشد؛ در صورت ایجادناامنی در منطقه ودرگیری شدید تقاضا برای دارو افزایش و امکان صادرات محصولات پتروشیمی کاهش خواهند داشت. بازده سرمایه گذاری در پرتفوی معادل بازده متوسط آن پرتفوی خواهد بود؛اما ریسک پرتفوی در غالب موارد کمتر ازمتوسط ریسک سهام داخل سبد می باشد.میزان آن بستگی دارد به تاثیر متقابل اتفاقات بر سهام داخل سبد.

اگر سهام موجود در سبد متعلق به شرکت هایی باشد ، که کالاها یا خدمات آنها جانشین یکدیگر هستند ؛ریسک تا حدود زیادی کاهش می یابد . زیرا در صورت بروز هر گونه عامل ریسک زا و کاهش بازده یکی ازسهام ،تقاضا برای کالاهای جانشین افزایش یافته ، بازده اضافی حاصل از آن بازده ازدست رفته شرکت اول را جبران می کند.

 برخلاف بازده مجموعه ،ریسک الزاماً میانگین موزون اجزای تشکیل دهنده مجموعه نیست، بلکه با توجه به ارتباط بین سهام از نظر تاثیرپذیری وارائه عکس العمل مشابه یا مخالف، در برابر وقایع ایجاد کننده ریسک ، می تواند کمتراز این میانگین بوده وحتی حذف شود. لذا محاسبه همسویی و شدت آن سهام ، بین دیگر سهام ، از اهمیت ویژه ای برای تعیین ریسک برخوردار است .

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای هر آن کسی که میخواهد در دنیای اینترنت تجارت نماید

تبلیغات نیازمندی خود را میتوانید در سایت درج آگهی MyCityAd.ir درج نمایید تا تبلیغ شوید.