نمونه کد PHP جهت اتصال فروشندگان به درگاه پرداخت

مقدمه درگاه بانکی

این مستند راهنمایی برای نصب و استفاده از نمونه کدPHP ارائه شده برای فروشندگان شرکت فن آوا کارت به منظور اتصال به درگاه پرداخت بانک است. برای این نمونه کد یک لایه واسط کاربری نیز طراحی شده است که هم مطالعه کد آن به برنامه ­نویس مربوطه ایده نحوه اتصال به درگاه پرداخت از سمت فروشنده را بدهد و هم واسط کاربری ساده­ ی آن برای تست و ملموس کردن Business مربوطه مفید واقع شود.

لازم به تذکر است که کلیه مسئولیت قرار دادن و استفاده بدون اصلاح این نمونه کد در پرتال یا نرم­ افزار فروشندگان به عهده ایشان است. تأکید می­شود که این کد صرفاً نمونه ­ای از نحوه اتصال به درگاه پرداخت و پیاده­ سازی آن است و برای محیط عملیاتی و واقعی کافی و کامل نیست.

برای آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات موجود در این محصول نیاز است که مستند «راهنمای کاربران- درگاه پرداخت اینترنتی» ePayBank.ir به آدرس http://ePayBank.ir/help.pdf مطالعه گردد.

ارایه درگاه پرداخت اختصاصی برای webmaster های ایرانی صاحبان حساب در بانکهای دولتی و خصوصی کشور

امکان سفارش راه اندازی و نصب درگاه پرداخت اینترنتی برای وب سایتها توسط ePayBank.ir امکانپذیر است.

 

نیازمندی­ها و نحوه نصب اسکریپت درگاه پرداخت شرکت فن آوا کارت

به همراه این مستند source کامل نمونه کد ارائه شده نیز در دسترس می­باشد و با مطالعه آن توسط برنامه ­نویسان یک روش ممکن و ساده برای اتصال به درگاه پرداخت قابل مشاهده و الگو برداری است.

برای راه ­اندازی و کار با این نمونه کد که دارای لایه واسط کاربری ساده نیز می­باشد نیاز به قرار دادن سورس کد مربوطه در وب سرور Apache است. برای این کار نیاز است در سیستمی که قرار است این نمونه کد نصب شود، وب سرور Apache نصب باشد. در سیستم عامل ویندوز می­توان از نرم­افزار XAMPP و در سیستم­عامل مکنتاش از MAMP استفاده نمود که یک Solution واحد و رایگان شامل مجموعه نرم­افزارهای مورد نیاز برای راه­اندازی یک کد PHP است. در سیستم­عامل Linux نیز می­توان با استفاده از Package Manager هر توزیع مورد استفاده، Apache2 را به راحتی نصب و راه­اندازی نمود. با استارت کردن  سرویس Apache در این نرم­افزارها امکان مشاهده یک سایت php در localhost را خواهید داشت. توضیح اینکه این نرم‌افزار دیتابیس و بیزینس مستقلی ندارد و صرفاً جهت اتصال به وب سرویس درگاه پرداخت بانک می­باشد.

در ویندوز یا مکنتاش، در محلی که XAMPP یا MAMP نصب شده است و در پوشه­ی htdocs، پوشه Source نمونه کد ارائه شده را کپی می­کنیم (sampleMerchant). در Linux نیز کافی است پوشه Source نمونه کد ارائه شده را در پوشه wwwroot  در Apache کپی کنید.

حال پس از اطمینان از بالا بودن سرویس Apache، با وارد کردن آدرس زیر در browser همان کامپیوتر، UI نمونه کد ارائه شده، قابل مشاهده است:

http://localhost/sampleMerchant/

ضمناً با استفاده از IP و Port سرور Apache، از سایر کامپیوترهای داخل شبکه نیز قابل دسترس می­باشد.

در داخل پوشه نمونه کد  (sampleMerchant)، پوشه ای وجود دارد با نام conf که در داخل آن باید فایل تنظیماتی با نام config.ini وجود داشته باشد که محتوی آدرس وب سرویس درگاه پرداخت بانک است. یک نمونه از محتوی آن به شرح زیر است:

uri = https://fanava.shaparak.ir/merchantwebservice/jax/merchantAuth?wsdl

نمونه کد سعی می­کند از طریق این آدرس به وب­سرویس درگاه پرداخت بانک متصل شده و عملیات مورد نیاز کاربر را انجام دهد. این آدرس باید از بانک مربوطه دریافت و به درستی در محل مربوطه وارد شود.

به همراه این آدرس نیاز است که یک کد کاربری فروشنده و رمز عبور نیز از بانک دریافت گردد. کار با نرم­افزار و ورود به آن نیازمند وارد کردن کد کاربری و رمز عبور فروشنده است و در هر درخواست اعتبارسنجی کاربر مربوطه نیز به سمت سرور ارسال می­­گردد که در کد ارائه شده در قالب SESSION ایجاد شده نگهداری می­گردد و در ظاهر از دید کاربر پنهان است. برای روشن شدن این مورد حتماً نیاز است به Source کد مربوطه مراجعه گردد.

سرویس­های پیاده سازی شده در نمونه کد ارائه شده درگاه پرداخت اختصاصی:

 

  • Login: دراین متد با استفاده از نام کاربری و رمز، فروشنده احراز هویت می‌گردد و یک SessionID برای فروشنده سمت سرور ایجاد و برمی­گردد و برای استفاده از سایر سرویس­ها به آن نیاز می­شود.
  • Verify: این متد برای تأیید کردن یک تراکنش که توسط مشتری (خریدار) انجام شده است، می­باشد که برای آن نیاز به reference number تراکنش انجام شده که از صفحه پرداخت الکترونیکی بانک برگردانده می­شود، می‌باشد.
  • :Reverse این متد برای برگشت زدن دستی جزئی یا کلی مبلغ تراکنش تأیید شده می­باشد که طی آن علاوه بر SessionID با وارد reference number تراکنش مورد نظر، مبلغ مورد برگشت تا سقف مبلغ اصلی تراکنش انجام شده، نیز مورد نیاز می­باشد. لازم به توضیح است که برگشت دستی و جزئی تراکنش فقط برای خریدهایی که با استفاده از کارت همان بانک انجام شده باشد قابل انجام است و در غیر این صورت خطا برگردانده می­شود که سمت فروشنده باید خطای مربوطه handle گردد.
  • Report: این متد برای گزارش گرفتن از تراکنش­های انجام شده برای این فروشنده می­باشد. در این سرویس با استفاده از فیلترهایی که در مستند «راهنمای کاربران- درگاه پرداخت اینترنتی» با جزئیات توضیح داده شده است می­توان گزارش مورد نظر را دریافت نمود. در نمونه کد ارائه شده، برخی از این فیلترها پیاده سازی شده است.
  • DetailReport: این متد برای گزارش گرفتن از جزئیات تراکنش­های انجام شده به ازای یک تراکنش خاص مانند تراکنش­های برگشت­ اعمال شده بر روی آن است. در نمونه کد ارائه شده با کلیک بر روی عبارت detail موجود در انتهای هر تراکنش نمایش داده شده، می­توان جزئیات آن تراکنش را در صورت وجود مشاهده نمود.
  • Logout: این متد برای خروج فروشنده وارد شده در سیستم است و به جهت بستن Sessionکاربر (فروشنده)، سمت سرور صدا زده می­شود.

در صورتیکه از کارمزدهای شرکتهایی همچون پارس پال، زرین پال ، جهان پی ، پی لاین و … میخواهید خلاص شوید و شرکت درگاه پرداخت اینترنتی جدیدی را برای سایت یا وبلاگ خویش برگزینید  و همچنین کارمزد ثابت بپردازید و در عین حال کیفیت بالایی را نیز تجربه نمایید کافیست در درگاه پرداخت ePayBank.ir عضویت داشته باشید و حساب کاربری خویش را فعال سازید، برای فعالسازی کافیست به پنل کاربری خویش Login نمایید و مدارک را مطالعه کنید.

درگاه پرداخت ePayBank.ir تنها درگاه پرداخت بانکی کشور با کارمزد ثابت می باشد و درصدی نیست.

در صورتیکه صاحب فروشگاه ، سایت هستید و میخواهید محصولات و خدمات خویش را تبلیغ کنید کافیست در سایت درج آگهی و تبلیغات رایگان نیازمندی آگهی شهر من بنشانی MyCityAd.ir درج آگهی کنید تا افزایش ترافیک و بازدید سایت داشته باشید و مشتریان سایت و خدمات خویش را بدین شیوه افزایش دهید.