گوشت یا قارچ

مصرف گوشت یا قارچ

سابقه رویش قارچ به تاریخ پیدایش و خلقت انسان بر می گردد، در کنار مسیرهای آب در جنگل ها و کوه ها قارچ ” مثل قارچ از زمین می روییده است”، اما سابقه کشت مصنوعی و تولید این محصول در ایران به حدود 40 سال پیش ( تولید به روش سنتی و با برداشت کم در واحد سطح ) می رسد،امروزه تولید قارچ عموما مکانیزه است و قارچ به دست آمده عاری از هرگونه میکروب یا آلودگی است.

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای فروش آنلاین قارچ های خوراکی یا قارچ های کامبوجا یا کفیر

اگر میخواهید فروش قارچ پرورشی خود را افزایش دهید کافیست در MyCityAd.ir قارچ های تولیدی خود را درج آگهی نمایید تا بوسیله این عمل باعث خرید و فروش قارچ های تولیدیتان شوید.

همزمان با شدت یافتن بیماریهایی مانند چاقی، بالارفتن چربی و … قارچ به عنوان یک ماده غذایی همسطح گوشت و بدون آثار منفی گوشت مطرح شد. به این دلیل در چند سال اخیر کشت و صنعت هایی تولید قارچ را آغاز کردند و تنها هزینه بالای تولید موجبات گسترش نیافتن این امر شد، که البته دولت میتواند با حمایت از تولید قارچ و ارائه تسهیلات برای پایین آوردن هزینه تولید این محصول مفید را با تمام خانواده های ایرانی آشتی دهد، به عنوان مثال کافی است دولت 10 درصد ارز مصرفی برای واردات گوشت قرمز را به منظور حمایت تولید کنندگان قارچ اختصاص دهد تا با تجهیز موسسات تولید قارچ و استفاده از ماشین آلات و دستگاه های مدرن مقدار تولید را در مترمربع افزایش دهند.

مقایسه گوشت با قارچ

مواد معدنی گوشت ، 0.5  – مواد معدنی قارچ 1

هیدرات کربن گوشت : 0.5 – هیدرات کربن قارچ :4

چربی گوشت : 13 – چربی قارچ : 0.3

همانطور که از جدول فوق بر می آید استفاده از قارچ خوراکی برای کسانیکه از چاقی رنج می برند مناسب می باشد. به دلیل اینکه قارچ با داشتن انواع ویتامینهای لازم به علت نداشتن چربی دارای کالری کمی است و همچنین برای افرادی که دارای مشاغل نشسته و کم تحرک هستند غذای مناسبی است قارچ با داشتن ماده ای به نام لسفین سیت موجب پایین آمدن چربی خون و کنترل کلسترول می شود که مصرف آن به جای گوشت برای افرادی که چربی خونشان بالاست مفید است.

متاسفانه قارچ تاکنون در فرهنگ مصرفی ایرانیان جا نیوفتاده است که این امر با تبلیغ وسیعتر دولت میتواند کارساز باشد.

ارزش و پرورش قارچ

قارچ امروزه یکی از مواد خوراکی مهم در دنیا بخصوص کشورهای عربی و خاور دور بشمار می رود که به طور خام یا پخته مورد استفاده قرار می گیرد. قارچ به صورت خودرو و در اکثر نقاط وجود دارد و کم و بیش از آن استفاده می شود ولی به علت اینکه نوع سمی آن نیز فراوان است استفاده از قارچ خودرو خالی از خطا نیست.

امروزه در کشورهای پیشرفته با ایجاد شرایط مصنوعی لازم برای رشد، قارچ آن را کشت می کنند و در این خصوص کشورهای اروپایی و خاور دور پیشرفتهای قابل توجهی داشته اند. در ایران نیز تعداد معدودی به کشت قارچ مشغول هستند. این ماده غذایی مغذی و خوش طعم در آینده میتواند خلاء کمبود گوشت را تا اندازه ای جبران نماید.