عینک گوگل

عینک گوگل
عینک گوگل در واقع یک کامپیوتر پوشیدنی به حساب میآید. گوگل با یک طراحی ساده و معمولی سعی بر آن داشته رغبت مضاعفی برای کاربران در استفاده از این تکنولوژی نو ظهور ایجاد نماید.
عینکی با وزن کمتر از یک عینک آفتابی با یک باطری به طول عمر ۶ ساعت کار که گوگل قصد دارد آن را به یک روز افزایش دهد.
این عینک بدون شیشه است. در واقع یکی از چشم های کاربر کاملا آزاد بوده و اطلاعات بر روی چشم دیگر ارسال میشود. یک دوربین در جلوی عینک وظیفه ی عکس برداری و فیلم برداری از آنچه را که کاربر می بیند به عهده دارد.

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای خرید و فروش قاب یا فریم عینک

درصورتیکه میخواهید فریم یا قاب عینک خویش را بخرید یا بفروشید در MyCityAd.ir درج آگهی کنید
این دوربین به همراه صفحه نمایش، صفحه کنترل لمسی، باطری و سایر اجزا در یک سمت عینک(پیشفرض در سمت راست کاربر)قرار داشته و بقیه اجزای عینک را قاب آن تشکیل می دهد. ارتباط این عینک با اینترنت از راه تلفن است.
انتقال صوت در این دستگاه نیز بدون وجود بلندگوهای پخش صدا و با استفاده از تکنولوژی القای استخوانی صورت میگیرد. یک
المنت در داخل گوگل گلس، فریم عینک را به لرزه در آورده و این لرزش از طریق فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می شود که رابط مناسبی برای رساندن صدا به گوش داخلی است.
گوگل اعلام نموده است که این تکنولوژی هوشمند پوشیدنی خود را فعال فقط در آمریکا عرضه عمومی خواهد کرد.
مقدمه :
ابزارهای پوشیدنی هم این روزها مثل سابق نیستند. درونشان مجموعهای از حسگرها و تجهیزات ارتباطی و از همه مهمتر پردازنده
قرار داده شده تا کارکرد آن را تا حد زیادی ارتقاء دهد. ساعتهوشمند و عینکهای واقعیت افزوده بر خلاف ساعتها و عینکهای
ساده، تنها یک کارایی خاص ندارند. ممکن است دوربین، میکروفون، اسپیکر، حسگرهایی مثل حسگر ضربان قلب و سایر تجهیزات در این ابزارها گنجانده شده باشد. در این مقاله تنها به بررسی این محصول میپردازیم
پیشگفتار :
با پیشترفت روز افزون تکنولوژی , باید شاهد سخت افزارها و نرم افزارهای بیشتری توسط شرکت های مطرح دنیا جهت آسان
کردن زندگی بشر باشیم.
پیشرفت تکنولوژی با به بازار آمدن محصولات کوچک اما با قابلیت های بالا همراه است که باعث ظهور تجهیزاتی با ابعاد و امکانات
غیر قابل مقایسه با تکنولوژیهای قبلی، شده است. از این جمله می توان به عینک گوگل اشاره کرد.

عینک گوگل چیست؟
احتمالا شما هم تاکنون نام یا توضیحاتی در مورد عینک گوگل یا همان Google Glasses شنیده اید. در این مقاله قصد داریم  بررسی کنیم که آیا میتواند آینده اینترنت و زندگی روزمره انسان را تغییر دهد یا تنها یک بلند پروازی گذرا و محکوم به شکست خواهد بود.

آخرین اختراع بزرگترین موتور جستجوی جهان یا همان گوگل یک تکنولوژی پوشیدنی است. در واقع یک عینک شیشه ای باسنسورهای کاربردی شامل ژیروسکوپ و شتاب سنج، دوربین با قابلیت فیلم برداری ، مودم Wi-Fi، مرورگر موبایل، هارد، بلوتوثو قابلیت اتصال به گوش های هوشمند بوده و نمایشگر آن بر روی چشم راست و در خارج از زاویه دید اصلی کاربر قرار داده شده است تا تنها در زمانی که خواستید به آن نگاه کنید.
عینک گوگل همانند عینک های دیگر به کار می رود و از یک پروژکتور برای انتشارطیف نور در چشمِ راستِ کاربر، استفاده میکندکه تصویری مشابه با یک صفحه نمایش ۵۲ اینچی HD در فاصله ۵٫۲ متری ایجاد می کند.
انتشارطیف نوری تصاویر توسط یک منشور انجام می شود که نور را از پروژکتورهای بسیار کوچک به منشور و از آنها به چشم میفرستد. منشور شفاف است، بنابراین نگاه کردن از طریق آن هم تصویر منعکس شده و هم میدان معمولی دید را نشان می دهد.
کاربر باید به بالا و کمی به راست نگاه کند تا صفحه نمایش عینک گوگل را ببیند.
چه کارهایی میتوان با عینک گوگل انجام داد؟
عینک گوگل هنوز به بلوغ کامل خود نرسیده و مسیری طوالنی برای دسترسی به حداکثر کارایی خود خواهد داشت. مواردی که در اینجا ذکر میکنیم کارهایی است که تا امروز میتوانید با عینک گوگل انجام دهید ولی هر روز گوگل آپدیت های جدیدی برای آن ارائه خواهد کرد.
• عکس برداری، فیلم برداری و انتشار مستقیم آنها بر روی صفحه گوگل پالس یا سایر شبکه های اجتماعی.
• بررسی وضعیت آب و هوا و اخبار محلی با قابلیت بروزرسانی هر ۰۱ دقیقه یکبار از طریق Wi-Fi توسط عینک گوگل.
• دریافت مسیرهای GPS در صورت اتصال به گوشی های هوشمند با سیستم عامل آندروید.
• جستجوی متنی در گوگل و نمایش نتایج بر روی شیشه عینک.
• قابلیت شرکت در Google Hangout یا همان پاتوغ )پاتوق هم مینویسند( ویدئویی.
چندیدن شرکت جانبی و همکار در حال حاضر بر روی نرم افزارهای قابل اجرا بر روی سیستم عامل عینک گوگل یا همانGlassware فعالیت میکنند. امکاناتی مانند خواندن آخرین توییت ها، خواندن اخبار سایت های Times و CNN و همچنین
اتصال مستقیم به Ever note توسط این شرکت های همکار طراحی شده و بر روی عینک گوگل قابل استفاده هستند.
سخت افزار عینک گوگل
عینک گوگل در واقع یک کامپیوتر پوشیدنی به حساب میآید. گوگل با یک طراحی ساده و معمولی سعی بر آن داشته رغبت مضاعفی برای کاربران در استفاده از این تکنولوژی نوظهور ایجاد نماید. عینکی با وزن کمتر از یک عینک آفتابی که به مدت یک
روز باتری آن شارژ نگه میدارد و در صورت استفاده از فیلمبرداری یا هنگ اوت گوگل پالس این مدت زمان کمتر میشود.
این عینک بدون شیشه است. در واقع یکی از چشمهای کاربر کامال آزاد بوده و تصویر توسط یک منشور بر روی چشم دیگر تابش میشود. تصویر نهایی معادل یک نمایشگر ۵۲ اینچی است مادامی که کاربر در فاصله ۵٫۲ متری آن قرار دارد.
یک دوربین ۲ مگاپیکسلی در جلوی عینک وظیفه عکس برداری و فیلم برداری با کیفیت 720p، از آنچه را که کاربر مشاهده میکند به عهده دارد. این دوربین به همراه صفحه نمایش، صفحه کنترل لمسی، باطری و سایر اجزا در یک سمت عینک )پیشفرضدر سمت راست کاربر( قرار داشته و بقیه اجزای عینک را قاب آن تشکیل میدهد.
صفحه لمسی در سمت راست این وسیله به کاربر امکان می دهد تا این وسیله را با ضربه یا کشیدن انگشت روی آن کنترل کند.
این دستگاه قابلیت ارتباط با اینترنت به صورت وایرلس (Wi-Fi 802.11 b/g) را داراست. همچنین با اتصال به تلفنهای هوشمند
میتوان از اینترنت 3G و 4G آنها بر روی عینک گوگل استفاده کرد. امکان استفاده از فناوری بلوتوث نیز در این عینک فراهم است اما هنوز در نسخههای اولیه این دستگاه از درگاه سیمکارت به صورت مجزا استفاده نشده است.
انتقال صوت در این دستگاه نیز با استفاده از تکنولوژی القای استخوانی صورت میگیرد. یک المنت در داخل گوگل گلس، فریمعینک را به لرزه در آورده و این لرزش از طریق فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل میشود که رابط مناسبی برای رساندن صدا به گوش داخلی است. علت لزوم کاربرد این تکنولوژی این است که به کاربر امکان شنیدن صداهای محیطی را بدهد و خطر تصادف یا موارد مشابه به خاطر نشنیدن صداها کاربر را تهدید نکند.
همچنین این عینک دارای یک میکروفون برای دریافت صدای کاربر آن می باشد. این مورد احتماال هم برای حفظ حریم خصوصی افراد غیرکاربر و هم برای بهبود تشخیص صدای کاربر است.
حافظه داخلی عینک گوگل ۰۶ گیگابایت است که ۰۵ گیگابایت آن قابل استفاده بوده و با سیستم ذخیرهسازی ابری گوگل موسوم به گوگل درایو نیز قابل همسانسازی میباشد.
گوگل گلس با هر تلفنی که دارای بلوتوث باشد کار خواهد کرد. اما اپلیکیشن مکمل عینک گوگل My Glass نام دارد و با اندروید۴٫۱٫۳ به بالا کار خواهد کرد. این اپلیکیشن کار انتقال اطلاعات GPS و پیامکها را به گوگل گلس انجام خواهد داد. اپلیکیشنMy Glass از پلی استور گوگل قابل دانلود است.

طبق گفته های گوگل پس از هر بار شارژ و با میزان استفاده متوسط، باتری دستگاه برای یک روز قابل استفاده است. با این حالاستفاده از قابلیت نمایش ویدئو باعث میشود باتری زودتر تمام شود.
گلس به همراه یک عینک آفتابی که به صورت گیرهای روی آن سوار میشود عرضه میشود. ممکن است گوگل در آینده با برندهایRay-Ban یا Warby Parker همکاری کند و عینکهای طبی را هم روی گلس ارائه کند. امکان دیگر این است که گوگل محصولی ارائه کند که روی عینکهای معمولی سوار شود و گلس را بسازد.
این عینک در پنج رنگ عرضه میشود: ذغالی، نارنجی، طوسی، سفید و آبی آسمانی.
سیستم عامل و نرم افزارها عینک گوگل

سیستم عامل این عینک اندروید میباشد. از لحاظ نرمافزاری، پیشاپیش تمام برنامههای کاربردی توسط گوگل طراحی شده بود.
اپلیکیشنهای پیام رسان، تقویم گوگل، نقشه گوگل، فضای اجتماعی گوگل پالس، جستجوی گوگل، چت تصویری هنگ اوت و سایر موارد قبل از ارائه این عینک مورد استفاده کاربران گوگل بودهاند. البته تناسب هایی نیز در ارتباط با برنامه ها و عینک گوگل به وجود آمده. به عنوان مثال میتوان به رابط فرامین صوتی هوشمندتر و برنامه های خاص دیگر اشاره کرد.
کنترل این عینک از طریق فرمان صوتی، صفحه لمسی جانبی و دکمهای که روی آن قرار داده شده انجام میشود. فرمان هایصوتی با کلیدواژههایی چون ok glass و یا Google و دستورهای بعدی مانند take a picture یا record a video یا getdirection انجام میپذیرند.
گوگل به شرکتهای سازنده اپلیکیشن برای عینکهایش اعالم کرده اجازه استفاده از تبلیغات در نمایشگر این عینک را نخواهند داشت. همچنین این شرکت ها از دریافت هزینه در قبال اپلیکیشنها منع شده اند.

شناسایی افراد توسط عینک گوگل
وبسایت New Scientist خبری منتشر کرد که براساس آن گوگل در حال همکاری برای ساخت یک اپلیکیشن به نام Insightاست که میتواند افراد را از نوع لباس پوشیدن آنها شناسایی کند.
این قابلیت در مواقعی که از فرد مورد نظر دور هستید و قابلیت شناسایی چهره کارایی ندارد، مورد استفاده قرار میگیرد. ایناپلیکیشن با در اختیار داشتن چند تصویر از فرد مورد نظر یک فایل به نام Spatiogram میسازد که در دفعات بعدی برایشناسایی مورد استفاده قرار میگیرد.
آزمایشهای انجام شده با حضور ۰۲ داوطلب نشان میدهد که این اپلیکیشین در ۳۳ درصد مواقع میتواند افراد را از پشت سر شناسایی کند.
نحوه ی استفاده از عینک گوگل
این عینک به راحتی قابل استفاده است. برای نگاه کردن به صفحه نمایش باید با سمت بالا نگاه کنید. صفحه را با حرکت دادن سر یا ضربه زدن به فریم میتوان فعال کرد. بسیاری از فرمان ها مثل تایپ و جستوجو و غیره باگفتن کلمه اوکی گالس فعال میشود.
اگرخواسته باشید عکسی بگیرید فقط باید بگویید یک عکس بگیر (Take a Picture) همین واین کار چقدر میتواند لذت بخش باشد زیرا به محض اینکه صحنه زیبایی را دیدید میتوانید سریع عکس بگیرید نیازی نیست که دنبال دوربین باشید و آن منظره هم از دست برود. خیلی سریع هر وقت دوست داشتید با گفتن دوکلمه میشود عکس گرفت. حتی بعدا هم آنها را میتوانید ویرایش کنید یا همان لحظه در شبکه های اجتماعی قرار بدهید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. نه موبایل نه هیچ وسیله دیگر نیاز نیست. دوربین همواره در جلوی چشمان شماست و با اراده لحظه ای شما عکس میگیرد.
میتوانید هر آنچه را که الان میبینید ضبط کنید و این لذت را با دوستان به صورت زنده به اشتراک بگذارید دوستان شما همان چیزی را میبینند که چشمان شما میبیند. مثال فرض کنید در تصویر زیر شما در جشن و خوشحال هستید و دوستانتان همان لحظه نیز با جشن و شادی شما سهیم هستند.
فرض کنید که هنگام رانندگی هستید بدون اینکه چشمتان را از جاده بردارید و به جیپیاس یا گوشی همراهتان نگاه کنید عینک مسیر درست را به شما نشان میدهد و جلوی هرگونه ریسک یا اتالف وقت را میگیرد. اطلاعات لحظهای حمل و نقل و ترافیک خیابانها جلوی چشم شما هستند و راحت میتوانید مسیرتان را قبل از دیگران عوض کنید. شما چشمتان همیشه به جاده میماند و حتی گوگل مسیرها را به صورت قدم به قدم و گفتاری پیشنهاد میدهد. حتی زمان تخمینی رسیدن را هم میگوید.
برای صحبت کردن با دیگران میتوانید پیام بفرستید یا مکالمه صوتی یا چت تصویری با دوستتان داشته باشید بدون اینکه از دستهایتان استفاده کنید یا دغدغهتان این باشد که به کارهای دیگر فکر کنید و میتوانیدذهنتان را آزاد و آسوده بگذارید.
به چشم یک دستیار شخصی به آن نگاه کنید. قبال اگر در گشت وگذاری بودید و سوالی پیش می آمد ۵ کار میتوانستید بکنید. یا اینکه بعدا از اینترنت پاسخ سوالتان را دریافت میکردید البته اگر سوال تا آن موقع یادتان میماند. اما الان زمانه عوض شده اگر سوالی در ذهنتان پیش آمد با گفتن اوکی گلاس سوالتان را مطرح و همان لحظه جواب را دریافت میکنید. مثال در تصویر شخص
بعد از گفتن اوکی گلاس  سوالش را پرسیده که در مورد طول پل بروکلین منهتن است و جواب ۰٫۸کیلومتر است.
تبدیل ارز یا مقیاسهای اندازهگیری کشور مقصد هم از چالشهای پیش روی شما است که تا وقتی عینک گوگل با شماست غم ندارید. حتی میتواند برای شما مثل یک راهنمای محلی باشد که مکان مورد نظرتان را سریعا در در هر کشور و شهری که باشید
پیدا کنید. جاهای دیدنی را به شما نشان دهد و گویی که در آن شهر متولد شدید. شاید با عینک گوگل اطلاعات تان هم از خود مردم شهر بیشتر باشد. خلاصه تمام شهر در زیر پای شماست.
حال میخواهید با شخصی خارجی صحبت کنید ابدا نیازی به مترجم یا دیکشنری نیست. میتوانید درخواست یا صدای خود را ترجمه کنید. مثال در تصویر زیر فرض کنید که شما در چین هستید و نیم کیلو از این سبزیجات را میخواهید .به زبان انگلیسینیم کیلو چینی را میگویید و سریعا به چینی ترجمه میشود که تلفظ آن کلمه به چینی باید برایتان مهم باشد: بن بنگ.
مثال اگر بخواهید که از ایستگاه مترو استفاده کنید .کافی است اسم ایستگاه را بگویید آخرین وضعیت ایستگاه را به شما نشانخواهد داد. مثال تصویر زیر ایستگاه متوقف یا به دالیلی محدودیت دارد. عینک به شما پیشنهاد اتوبوس و یا پیاده روی را میدهد
بدون اینکه شما به آنجا بروید و تازه درآنجا از وضعیت ایستگاه با خبر شوید.
وقتی پروازی دارید قبل از اینکه سوالی کنید جزثیات پرواز را به شما نشان میدهد. نیازی هم نیست که چیزی را به خاطر داشته باشید یا از اینکه چیز مهمی یادتان برود و از دست خودتان عصبانی شوید همه کارها به عینک گوگل بسپرید
کاربرد عینک گوگل در آینده
با توجه به افزایش کارایی این عینک و استفاده بیشتر کاربران از این تکنولوژی شاهد تمرکز شرکت های بیشتری بر گسترش کاراییو امکانات آن در آینده خواهیم بود. تصور کنید که در آینده ای نچندان دور بتوانید از حواس پنج گانه خود در کار با اینترنت بهره بگیرید و در عمل به دنیای مجازی قدم بگذارید، عینک گوگل دریچه ای به دنیای جدید خواهد بود. امکانات و کاربردهای زیادی میتوان برای آن در آینده متصور شد که برخی از آنها را در اینجا ذکر می کنیم:
• اسکن چهره افراد و دریافت اطلاعات شخصی و پرونده آنها توسط مامورین پلیس در فرودگاه، مترو و معابر شهری با استفاده از عینک گوگل میتواند کمک زیادی به کاهش میزان جرم و جنایت در آینده کرده و امنیت اجتماعی را افزایش دهد.
• استفاده از عینک گوگل توسط ماموران آتشنشانی و دریافت مستقیم اطلاعات مربوط به نقشه ساختمان، محل دقیق آتش سوزی، اسکن مادون قرمز و دمای محیط تاثیر بالایی بر حفظ جان انسان ها خواهد داشت.
• دریافت اطلاعات مربوط به ضربان قلب، فشار خون، کالری مصرفی و دمای بدن بر روی عینک گوگل در هنگام ورزش و فعالیت ورزشکاران حرفه ای.
• تصور کنید که با نگاه به یک محصول در فروشگاه تمام اطلاعات مربوط به وزن، قیمت، شرکت تولید کننده و مواد بکار رفته را بر روی عینک گوگلی خود دریافت کنید، در این صورت دیگر نیازی به فروشنده نخواهید داشت
قوانین استفاده از عینک گوگل
گوگل در هفته گرشته قوانین Google Mirror API را منتشر کرد. کاربران اولیه گلس نمیتوانند بدون اجازه گوگل، گلس خود را به کسی قرض داده یا واگذار کنند. در صورت تخطی کاربران، گوگل این حق را دارد که از راه دور دستگاه را غیرفعال کرده و به متخلفان غرامتی پرداخت نکند.
گوگل کسب درآمد توسط توسعه دهندگان را نیز ممنوع کرده است. مبلغی برای اپلیکیشن ها پرداخت نمی شود، اجازه نمایش تبلیغات هم وجود ندارد. اپلیکیشنهای Glassware به جای اینکه روی گلس اجرا شوند روی cloud اجرا میشوند.
هیچ تاریخی برای ارسال گلس به سایر نقاط دنیا تعیین نشده، قیمت فروش این محصول نیز مشخص نیست اما برخی میگویند گلس حداقل تا آخر امسال و نهایتا تا آخر سال آینده به فروش گذاشته خواهد شد. این حقایق به ما چه میگویند؟ به طور کلی،
حقایقی که هفته پیش درباره گلس منتشر شدند این موضوع را میرسانند که گوگل در رابطه با این پلتفرم رویکردی بسیار محافظه کارانه و سفت و سخت در پیش گرفته است. درعوضِ بمب باران دستگاه با قابلیتها و عملکردهای مختلف، دستگاه به تعداد محدودی قابلیت معمول و قدرتمند تجهیز شده است. به جای انتشار عمومی، گوگل این عینک عجیب و غریب را تنها در اختیار کاربر قرار داده و حق قرض دادن و فروشش را هم از آنان صلب کرده است. به زبان دیگر، گوگل دارد در مورد محصول جدیدش رویکردی اپل وار در پیش میگیرد که بهترین راه برای محصولی “متفاوت” همچون گوگل گلس است.
معایب
از قدیم گفته اند: عیب می جمله بگفتی، هنرش نیز بگوی. در مورد عینک گوگل هم تعریف های زیادی در فضای مجازی و  تبلیغات گوگل می بینیم اما از دید دیگری به معایب این وسیله هم نگاهی بیاندازیم.
حتماً می دانید که ۳۲ درصد درآمد چندین میلیارد دلاری گوگل از طریق آگهی های تبلیغاتی است. خوب قضیه روشن شد!
نگرانی بسیاری که در مورد این عینک وجود دارد به خاطر مسائل حریم خصوصی و حفظ آن است.
گوگل از یک “کوکی ردیابی” در زمان جستجو برای کاربران استفاده می کند و کلا همیشه جستجوها و امال شما را در نظر می گیرد. به خاطر همین می داند که شما برای چه چیزهایی جستجو می کنید و در نتیجه می داند که کالً شما دنبال چه چیزهایی  هستید. اگر اغلب در گوگل دنبال اخبار اقتصادی باشید و یا بیشتر وبسایت های خبری اقتصادی را بخوانید، گوگل می داند که
شما علاقه مند به مسائل اقتصادی هستید.
با جی پی اس می داند که شما کجا هستید و رستوران نزدیک به جایگاهتان را پیشنهاد می دهد .خوب این فقط می شود  تبلیغات! قوه تفکر از شما گرفته خواهد شد و دیگر گوگل به جای شما فکر خواهد کرد و حتی می تواند رفتار شما را تغییر دهد.
عینک گوگل، کنگره آمریکا و حریم خصوصی افراد
کنگره امریکا با ارسال ۸ سوال درباره نقض یا عدم نقض حریم خصوصی افراد توسط عینک گوگل، فصل جدیدی از روابط خود با جدیدترین محصول گوگل باز کرده است. بحث ممنوعیت ورود با عینک گوگل در برخی کافی شاپ ها و قمارخانه های امریکا اولین واکنش منفی مردمی به این محصول است که در حال گسترش بوده و حالا کنگره امریکا با ارسال ۸ پرسش عمده، گوگل را زیر
ذره بین خود برده است.
جان بارتون از کمیته پارلمانی حفظ حریم خصوصی در کنگره با ارسال نامه ای به گوگل ۸ سوال مطرح کرد که چگونه گوگل می خواهد با عینک خود، حریم خصوصی مردم را محافظت کند؟ وی معتقد است کاربران دارای عینک می توانند از اطلاعات روی گوگل گلس سوء استفاده کنند. جان بارو ، استیو چابوت، هنری جانسون، والتر جونز، ریچارد نوگنت، بابی راش و لورتا سانچز از نمایندگانی هستند که زیر این نامه را امضا کرده اند.
سوالات به شرح زیر هستند:
• آیا این درست است که هنگام استفاده از عینک گوگل، اطلاعات شخصی افراد برای صاحب عینک مشخص می شود و هر شی ای را می تواند مشاهده کرده و اطلاعات اش را نشان دهد؟
• کاربر می تواند چنین درخواستی کند تا تمام اطلاعات مورد نظر را دریافت کند؟ آیا می توان چیزی غیر از کاربر و یا موضوعات انسانی از کلکسیون دیتای شخصی افراد، انتخاب و برداشت شود؟ اگر چنین است، چگونه؟ و اگر نیست چرا نه؟
• گوگل هر نوع دیتایی را از کاربر خود از جمله شماره تلفن و … را با اجازه کاربر انجام می دهد یا نمی دهد و آیا گوگل گلس نیز این کارها را می تواند انجام دهد و در حالی که اجازه ندارد تا اطلاعات را دریافت کند؟ در هر صورت توضیح دهید که در سیاستهای حفظ حریم خصوصی افراد نوشته شده در گوگل این موارد چگونه تعریف شده است؟
• آیا اطلاعات محرمانه افراد روی گوگل گلس ذخیره می شود و اگر چنین است آیا تمهیدات لازم برای تصدیق های امنیتی تعریف شده است و برای دستیابی به چنین اطلاعات ی نام کاربری و پسورد برای آن تعریف شده است؟
از نوع سوالات مشخص است که پاسخ گوگل به هر حال، می تواند راه را برای قانون گذاران در کنگره فراهم سازد تا جلوی گسترش آن را با نام حفظ حریم خصوصی و … بگیرند. از آن سو نیز اگر مشخص شود گوگل تمهیدات لازم را تعریف نکرده، مردم نسبت به چنین ابزاری اگر مالک آن نباشند (افرادی که روبروی عینک های گوگل هستند) مشکوک شده و مشکلات اجتماعی ناشی از آن
دو چندان می شود.
اگر یادمان باشد هنگام ورود اتومبیل های گوگل استریت ویو نیز همین مشکل بوجود آمد و گوگل کلی مصیبت کشید تا سرانجام مشکل مذکور را در برخی کشورها حل کند.
پتانسیل عینک گوگل برای زیر نظر گرفتن افراد و در آوردن اطلاعات شخصی افراد، زیاد است و مسائل جاسوسی و … نیز به این موضوع افزوده شده و به همین خاطر کنگره و البی های حفظ حریم خصوصی افراد را وادار به واکنش هایی این چنینی کرده است.
بعد از ورود چند هفته ای این عینک، اینکه در بارها و برخی کافی شاپ ها و قمار خانه ها این عینک ممنوع شده است و دایره ممنوعیت آن رو به گسترش است.
صحبت نکردن از این جنبه های عینک گوگل در کنفرانس I/O نیز می تواند به این موضوع ربط داشته باشد و گوگل برای اینکه حساسیت بر انگیز نباشد و سعی کند با آرامی از کنار این موضوع بگذرد نیز یکی از دغدغه های امروز مدیران گوگل است. در جلسه پرسش و پاسخ لری پیج در کنفرانس به طور غیر مستقیم در مورد کهنه بودن قوانین امریکا در برابر تکنولوژی صحبت شد
و اینکه قوانین باید خود را با تکنولوژی وفق دهند، در واقع اشاره غیر مستقیمی بود به نمایندگان و قانون نویسان امریکایی تا افکار کهنه خود و ضد تکنولوژی را دور بریزند.
نیویورک تایمز اخیرا یک صفحه کامل خود را در مورد موج انتقادات از عینک گوگل منتشر کرد و باعث واکنش سخنگوی مسوول عینک گوگل شد که گفت ما در مورد طراحی عینک گوگل، بسیار به جزییات حقوقی توجه کرده ایم ولی همیشه تکنولوژی های تازه با مشکلاتی این چنینی روبرو بوده است.
در کنفرانس توسعه دهندگان I/O، قدم به قدم، عینک گوگل و سایر ابزار مشابه را می بینید که همه از یکدیگر عکس می گیرند و یک لحظه از خود می پرسید آیا آنها با اجازه شما دارند چنین کاری می کنند و اگر نپرسیده دست به چنین کاری می زنند، چه می شود؟
در پاسخ باید گفت انسان های بد هیچ وقت از شما نمی پرسند و کار خود را انجام می دهند، چه با قانون حفظ حریم خصوصی و چه بدون قانون